کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

کسر ربع ثمن اعیانی زوجه

خانه > دعاوی حقوقی  > کسر ربع ثمن اعیانی زوجه

کسر ربع ثمن اعیانی زوجه

ثمن اعیانی | کسر ربع ثمن اعیانی زوجه | بها ربع یا ثمن اعیانی زوجه

کسر ربع ثمن اعیانی زوجه

سوال : اگر ورثه متوفی یا قایم مقام یا نماینده قانونی آن ها تقاضای پرداخت بها ربع یا ثمن اعیانی زوجه متوفی را از اداره ثبت بنمایند تا سند آن ها بدون کسر ربع با ثمن اعیانی صادر شود ، اداره ثبت به چه صورت عمل می کند؟

هرگاه ورثه متوفی یا قایم مقام یا نماینده قانونی آن ها تقاضای پرداخت بها ربع یا ثمن اعیانی زوجه متوفی را از اداره ثبت بنمایند مسول ثبت محل کارشناس رسمی دادگستری را برای ارزیابی تعیین می کند تا کارشناس بها عادله اعیانی را با لحاظ ماده ۹۴۷ قانون مدنی و سایر مقررات معین نماید ورثه میتوانند بها مذکور را به حساب سپرده ادارات ثبت تودیع نمایند.

اداره ثبت بها تعیین شده ملک را به ذینفع ابلاغ واقعی می کند و چنانچه ذینفع فاقد نشانی باشد یا نشانی تعیین شده موافق با واقع نباشد مراتب در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار فقط یک مرتبه آهی خواهد شد . در آگهی مزبور و همچنین در اخطاریه حسب مورد باید تصریح شود که ذینفع جهت اخذ سپرده مذکور به اداره ثبت مربوطه مراجعه نماید و در صورتی که مدعی تضییع حق خود باشد ظرف مدت یک ماه پس از رویت اخطار یا انتشار آگهی می تواند به دادگاه صالحه مراجعه و گواهی طرح دعوی را به اداره ثبت محل ارایه نماید .

هرگاه ظرف مدت مرقوم گواهی طرح دعوی تسلیم نشود اداره ثبت سند مالکیت ملک را بدون استثنا بها اعیانی صادر خواهد نمود و در صورت وصول گواهی طرح دعوی د رمدت مزبور صدور سند مالکیت به شرح فوق موکول به صدور حکم نهایی است . هزینه ارزیابی و آگهی به عهده متقاضی است.

در مواردی که سند مالکیت جدید صادر می شود باید سند مالکیت اولی باطل شده در پرونده مربوطه بایگانی و در مورد انتقال ملک به ورثه باید بعد از احراز انحصار وراثت و سمت ورثه نسبت به مورث خلاصه مفاد و شماره گواهینامه دادگاه راجع به حصر وراثت در ملاحظات دفتر قید شود در زیر ثبت اولیه ملک سهم یکی از وراث ثبت و سهام بقیه وراث در دفتر املاک قید شود حصه هر یک ورثه از ملک طبق مقررات به طریقی که در تصدیق انحصار وراثت معین شده یا بین ورثه مذکور در تصدیق انحصار وراثت توافق حاصل شده باشد با قید انتقال از مورث متوفی ثبت می شود و دیگر ثبت ملک مستقلا به نام مورث لازم نخواهد بود.

ثبت انتقال قهری به نام ورثه در دفتر املاک مجانی است و حق الثبت به آنان تعلق نمیگیرد.

 

نویسنده : کارشناس حقوقی : زهرا رنجبر

 

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی داگستر ساعد در صورت سوال در مورد این مطلب یا نیاز به وکیل حقوقی با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما