کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

تقسیم ترکه

خانه > تقسیم ترکه

تقسیم ترکه فروض و حالات مختلفی دارد که در ذیل به بررسی آنها می پردازیم:

تقسیم اموال غایب مفقودالاثر:

در این باره ماده ۸۷۲ قانون مدنی مقرر می دارد: اموال غلیب مفقود الاثر تقسیم نمی شود مگر بعد از ثبوت فوت او یا انقضا مدتی که عادتا چنین شخصی زنده نمی ماند.

حکم موت فرضی به مانند موت حقیقی موجب تحقق ارث است و پس از صدور حکم موت فرضی غایب مفقود الاثر، اموال غایب میان وراث، غایب حاضر گردد. کسانی که اموال او را به عنوان وراثت تصرف کرده اند باید انچه را که از اعیان یا عوض و یا منافع اموال مذکور، حین پیدا شدن  غایب موجود می باشد را به غایب مسترد دارد.

وراث غایب مفقود الاثر نسبت به آنچه در اثر تصرف شان تلف شده یا به دیگران منتقل شده است هیچ مسئولیتی ندارند و معاملات منعقده وراث راجع به ما ترک با دیگران باطل نمی شود و فقط عوضی را که وراث از این معاملات داشته اند در صورت وجود باید به غایب رد نمایند.

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

فوت اشخاصی که ما بین آنها رابطه توارث وجود دارد ، تقسیم ارث پدر ، تقسیم ترکه

مثل پدر و مادر و فرزند و فرزند و زوج و زوجه بمیرند، خواه به موجب یک حادثه ، خواه به موجب حوادث متعدد، مثلا یکی بر اثر سقوط از کوه یا سکته و دیگری بر اثر تصادف و تاریخ فوت هر دو مجهول باشد در این صورت هیچکدام از یکدیگر ارث نمی برند.

شرط وراثت ، تقسیم ترکه

 

بنا بر قسمت اول ماده ۸۷۵ قانون مدنی: شرط وراثت زنده بودن در حین فوت مورث است

 

وراثت حمل ،تقسیم ترکه

 

به موجب قسمت دوم ماده ۸۷۵ قانون مدنی حمل در صورتی ارث میبرد که اولا نطفه او حین الموت منعقد شده باشد. ثانیا زنده هم به دنیا بیاید، اگرچه فورا پس از به دنیا آمدن بمیرد. در صورتی که اختلاف حاصل شود که حمل زنده به دنیا آمده است یا مرده بنا بر اصل عدم، اصل بر این است که مرده به دنیا آمده است  مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

تقسیم ترکه در صورت غیبت یکی از وراث

اگر بین وراث غایب مفقود الاثری باشد سهم او کنار گذاشته می شود تا حال و وضعیت او معلوم شود. در صورتی که محقق گردد قبل از مورث غایب مرده است حصه او به سایر وراث بر می گردد،  اما اگر مشخص شود بعد از مورث فوت کرده است وراث غایب سهم الارث او را به ارث می برند.

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما