کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

اخذ صورت مجلس تفکیکی

خانه > اخذ صورت مجلس تفکیکی

آنچه به صورت کاربردی ما را با تفکیک و صورت مجلس تفکیکی آشنا میکند:

 

تفکیک و صورت مجلس تفکیکی

در تفکیک املاک هر شخص می تواند ملک شش دانگ خود را بر اساس ضوابط موجود به قطعات کوچکتر تفکیک و برای هر یک سند جداگانه ای دریافت نماید.

اگر بخواهیم تفکیک را از حیث ماهیت حقوقی بررسی نماییم باید بگوییم تفکیک اگر در رابطه بین دو شخص واقع شود در واقع همان افراز است، و عقدی است از عقود، و تعریف ماده ۱۸۳ قانون مدنی بر آن منطبق است، بشرط اینکه افراز به تراضی به عمل آید. اضافه میکنیم که افراز به تراضی ، عقد است لیکن معامله نیست ، زیرا مبادله ی دو مال نشده است.

 

بنیان حقوقی تفکیک به طوریکه شامل افراز ملک مشاع بین دو یا چند نفر هم بشود چنین است : تفکیک عبارت است از احداث چند چند محدوده در یک محدوده خواه آن یک محدوده بین چند نفر مشاع باشد خواه مشاع نباشد.

 

نحوه تفکیک عرصه و اعیان :

این اقدام با تراضی مالک یا وکیل قانونی او شروع میشود به این ترتیب که مالک یا وکیل قانونی او از شهرداری تقاضای نقشه تفکیک پلاک را می کند (تقاضای مالک یا وکیل قانونی او که از طریق دفاتر اسناد رسمی و در فرم مخصوص تنظیم می شود).

 

برای گرفتن وکیل حقوقی یا مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید

 

شهرداری پس از اخذ مدارک لازم با توجه به مقررات و ضوابط شهرسازی نقشه مصوبه را تهییه  کرده، نماینده و نقشه بردار از محل وقوع ملک بازدید به عمل می آورند و پس از تطبیق نقشه برداری با سند مالکیت صادره و محل ملک در صورت عدم مغایرت ، گواهی عدم تجاوز به مجاورین و معابر و شوارع به وسیله نقشه بردار ثبت صورت گرفته و نماینده ثبت اقدام به تنظیم صورت مجلس تفکیکی می کند که پس از طی تشریفات اداری و پرداخت هزینه دولتی یک نسخه از آن به دفترخانه اسناد رسمی متقاضی ارسال خواهد شد.

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

به این ترتیب ملک به دو یا چند قطعه تفکیک و برای همه قطعات مساحت و حدود مشخص می شود.

 

صورت مجلس تفکیکی آپارتمان رو از کجا بگیریم

تفکیک اعیان توسط اداره ثبت و با استناد به گواهی پایان کار ساختمان صورت میگیرد مالک یا وکیل قانونی او تقاضای تفکیک را که در فرم مخصوص تنظیم می شود از طریق یکی از دفاتر اسناد رسمی به پیوست تصویر مصدق گواهی پایان کار به اداره ثبت ارائه می دهد.

پس از بازدید نماینده و نقشه بردار ثبت از پلاک مورد نظر نقشه بردار کروکی تمام قطعات مفروزی و قسمت های مشاعی را ترسیم می کند و صورت مجلس تفکیکی را که حاوی شرح مختصری از سابقه ملک و شرح قطعات مفروزی با قید مساحت و حدود و همچنین ذکر تمام مشاعات موجود در ملک است تهییه و تنظیم می نماید که پس از طی تشریفات اداری طبق مراحل زیر صورت مجلس تفکیکی صادر می شود:

مراحل دریافت سند تفکیکی

۱-گواهی عدم تجاوز ملک به شوارع و حریم و املاک مجاور و گواهی عدم تعارض و امضا صورت مجلس به وسیله نماینده و نقشه بردار ثبت.

۲-گواهی مالکیت متقاضی تفکیک به وسیله متصدی دفاتر املاک.

۳-گواهی عدم بازداشتی به وسیله متصدی دفاتر املاک.

۴-تطبیق و تایید مفاد صورت مجلس با ضوابط و مقررات مربوط به وسیله رییس ثبت یا معاون ایشان و دستور وصول هزینه قانونی تفکیک به قسمت حسابداری .

۵-محاسبه هزینه تفکیکی و تسلیم قبض بانکی به ذینفع و ضبط یک نسخه از آن پس از پرداخت در پرونده.

۶-امضای صورتمجلس تفکیکی به وسیله رییس ثبت یا معاون ایشان.

۷-صدور صورتمجلس تفکیکی و ارسال نسخه دوم به دفترخانه متقاضی به وسیله متصدی امور دفتری.

در صورتمجلس تفکیکی تمام قطعات مفروزی(آپارتمان، انباری،پارکینگ)با حدود مشخص شده به نحوی که قطعه یا قطعاتی به عنوان باقیمانده منظور نمی شود.

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم .... موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما