کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

ثبت طرح صنعتی و اختراع

خانه > ثبت طرح صنعتی و اختراع

ثبت طرح صنعتی و اختراع

در حال حاضر با پیچیده شدن روابط انسانی و عصر تکنولوژی و ارتباطات  و بحث مالی و اقتصادی طرحهای صنعتی و اختراعات که  و درامد زا  بودن و تداخل منافع اشخاص  در این عصر باعث شد یک سازو کار حقوقی برای جلوگیری از بروز احتمالی  مشکلات اندیشده شود که این سازوکار باعث تسهیل رفع مشکلات و اختلافات گردیده است .

 

ثبت طرح صنعتی و اختراع

 در ماده یک قانون ثبت طرح صنعتی و اختراع۲ و علامت تجاری  سه خصیصه برای اختراع در نظر گرفته شده اول اینکه از فکر فرد یا اشخاص بوجور امده یک مشکل را در یک حرفه یا صنعت و … حل نماید  و اینکه ابتکار جدیدی باشد که کسی دیگری از آن استفاده نکرده باشد و در اخر هم اینکه دارای کاربرد صنعتی باشد.

در ادامه باید گفت که اختراع باید سابقه ای نظیر و مانند آن تا آن برحه از تاریخ وجود نداشته باشد .

یک طرح تک و بکر و نوآورانه برای مصارف صنعتی  وکشاورزی و …  که سبب تسهیل یا حرکتی نو در ان صنعت باشد .

در کنار ان طرح صنعتی را داریم که طرح صنعتی  طبق ماده ۲۰ قانون ثبت  اختراعات ، طرح های صنعتی و علادم تجاری هرگونه خطوط و یا رنگ ها و هر نوع شکل سه بعدی با خطوط  و… به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فراورده صنعتی و محصول ی از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی گفته میشود . طرح صنعتی نیز باید جدید و اصیل باشد.

حال چرا باید طرح صنعتی و یا اختراع خودرا ثبت کنیم ؟

ضرورت ثبت اختراع و طرح صنعتی تا چه میزان است ؟

آیا ممکن است عنوان یک مخترع یا طراح ان طرح فقط از اطلاع داریم  کپی شود؟

اگر طرح صنعتی یا اختراع  من را شخص دیگری به نام خود ثبت کند چه اقداماتی را میتوان انجام دهم ؟

و سوالات بیشماره دیگر که سعی میکنیم در این بخش به ان ها تا حدودی پاسخ دهیم

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

مراحل ثبت اختراع

در مورد ثبت اختراع و طرح صنعتی باید مانند ثبت علامت یک اظهار نامه به اداره ثبت مالکیت معنوی ارسال کرده . که برای ارسال اظهارنامه باید ابتدا از طربق سامانه اداره مالکیت معنوی ثبت نام نموده  اگر اختراع یا طرح صنعتی را به بنام خود یا شرکت ثبت نمایید باید برای شرکت بصورت متقاضی حقوقی و برای شخص خودتان به عنوان شخص حقیقی یک حساب کاربری داشته باشید .

 

و بعد از تکمیل مشخصات خود یک فرم گواهی امضا در نهایت به شما میدهند که با پرینت آن مراجعه به دفترخانه گواهی امضا را گرفته و مشخصات گواهی امضاء را وارد سامانه کرده و تایید نهایی را بزنید . بعد وارد کاتابل شده اظهارنامه را انتخاب کرده و مالک و اظهار کننده و دریافت کننده ابلاغ را مشخص نموده و توصیف کامل اختراع و طرح صنعتی را نوشته و عکس از ۶ جهت از شیء که خواهان ثبت آن هستید را بارگذاری کنید .

رنگ و ابعاد طرح . اینکه در چه طبقه ای قابل استفاده است هم باید نوشته شود .

بعد از تکمیل فیلدهای داخل سامانه در نهایت هزینه را پرداخت نموده و اظهارنامه شما در لیست بررسی قرار خواهد گرفت .

حق تقدم در ثبت اظهارنامه چه کمکی به  ذی نفع میکند ؟

همین که اظهارنامه ثبت گردید و تاریخ زمان ثبت آن بسیار حائز اهمین است و حتی در دعاوی حقوقی قابل استناد . ممکن است یک طرح را چند رنفر با کمک هم انجام داده باشند ولی یکی از اشخاص تمام به نام خود بخواهد ان را ثبت نماید و اینکه مالک آن طرح میشود با این توصیفات و دیگر زراحهانی که در پروژه بودن تقربیا بی نسیب میمانند .از حقوقی که این طرح میتواند در تولید داشته باشد .

 

لازم به ذکر است ثبت یک طرح از طرف طراح و سازنده میتواند طرح شان را از عواملی که سوء استفاده کننده و سودجو هستند دور نگه دارد .مدت اعتبار طرح صنعتی ۵ ساله میباشد و قابلا تمدید برای دو دوره دیگر هم میباشد.در  مدت اعتبارگواهینامه  اختراع ۲۰ ساله بوده و هر سال باید مبلغی  که به موجب ایین نامه تعیین میگردد بایدپرداخت شود .

و یک مهلت ۶ ماه برای پرداخت این مبلغ درنطر گرفته شده اگر هزینه سالانه پرداخت نشود اظهارنامه ممستردد شده تلقی میگردد و یا گواهینامه اختراع فاقد اعتبار میشود.

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما