کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

طلاق توافقی

خانه > طلاق توافقی

طلاق توافقی : طلاق انحلال نکاح دایم با شرایط و تشریفات خاص از جانب مرد یا نماینده او میباشد و در حقوق طلاق یک عمل یک جانبه است (ایقاع) و ناشی از اراده طرفین نیست.

در طلاق به توافق زوجین که از وقایع نو ظهور در حقوق خانواده است، اگر مقصود از طلاق به توافق زوجین، این باشد که اراده زن و مرد به یک اندازه در طلاق موثر باشد و به منزله یک قرارداد بین زوجین تلقی شود در قانون مدنی پذیرفته نیست زیرا طلاق را حق و اختیار مرد دانسته اند.

 

طلاق توافقی چیست

در طلاق توافقی زن و شوهر برای طلاق و حل و فصل تمامی مسایل مالی وابسته به آن و فرزندان مشترک برای رجوع به محکمه خانواده توافق میکنند و قانونگذار به دادگاه اجازه می دهدکه پس از ناامید شدن از اصلاح بین آن دو ، حکم به طلاق دهد.این نوع طلاق دخالتی در ماهیت عمل حقوقی طلاق ندارد و در زمره قراردادها نخواهد بود.

 

طلاق توافقی | طلاق توافقی چقدر طول می کشد

 

هر نوع طلاقی آثار متفاوتی دارد پس شناخت ماهیت آنها اهمیت ویژه ای دارد. در طلاق توافقی باید کراهت زوجه از زوج برای قاضی محرز شود که در این صورت طلاق باین و در غیر این صورت حتی با وجود بذل فدیه طلاق رجعی می شود و در طلاق باین قاضی با احراز کراهت گواهی عدم امکان سازش صادر میکند

در طلاق توافقی ، زوجین در انحلال عقد نکاح با شرایط پذیرفته شده با یکدیگر توافق میکنند و اجرای صیغه ی طلاق از سوی زوج یا وکیل وی انجام می شود پس توافق زوجین درواقع مقدمه ای است برای رسیدن به آن.

 

 

طلاق خلع و مبارات

طلاق توافقی بهتر است با طلاق های خلع و مبارات قیاس نشود زیرا در طلاق خلع و مبارات زن مالی را به عنوان فدیه به شوهر می بخشد و شوهر در برابر این فدیه ، زن را طلاق میدهد ، اما حتی در طلاق های توافقی هم زوجین الزاما می بایست به دادگاه مراجعه و گواهی عدم امکان سازش کسب نمایند، چنانچه سردفتر طلاق بدون اخذ گواهی دادگاه مبادرت به ثبت واقعه طلاق نمایند از وی سلب صلاحیت به عمل خواهد آمد.

 

طلاق توافقی چگونه است

برای طلاق توافقی زوجین دادخواستی مشترک که با امضای طرفین باشد تنظیم کرده و در قسمت خواسته دادخواست کلمه طلاق توافقی را قید میکنند و از دادگاه محترم تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش به صورت توافقی میکنند.

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

طلاق توافقی و مهریه

قاعدتا در ستون خواهان نام های زوج و زوجه با هم درج میشود و توافقات در مورد مهریه، نفقه و همچنین حضانت فرزند مشترک البته در صورت وجود آن و یا حقوق دیگر زوجه در متن دادخواست ذکر میشود.

زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند لازم است که به مراکز مشاوره خانواده که یک نهاد تخصصی در این زمینه است ( مراکز مورد تایید را قوه قضاییه مشخص کرده است)  مراجعه نمایند که طبق بخشنامه حداقل چهار جلسه در یک ماه نیاز است که البته به تشخیص مشاور خانواده و با توجه به شرایط خاص زن و شوهر میتواند در یک جلسه هم باشد و دادخواست طلاق توافقی بدون مراجعه به مشاور خانواده و بدون داشتن گواهی مرکز غربالگری که اصطلاحا به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گویند قابل ثبت نخواهد بود. پس زوجین باید ابتدا نسبت به ثبت اطلاعات و مشخصات زوجین در سامانه تصمیم اقدام نمایند.

 

طلاق توافقی | طلاق توافقی چقدر طول می کشد

 

چنانچه مشاوره موثر واقع نشود و زوجین اصرار به طلاق کنند گواهی عدم انصراف از طلاق توسط مرکز غربالگری صادر شده و بعد از آن زوجین یا وکلای آنان می توانند دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند.

از آنجایی که طلاق توافقی به توافق و خواست هر دو نفر میباشد نسبت به بقیه انواع طلاق که به خواست یکی از طرفین است صدور حکم زمان کمتری طول خواهد کشید. میتوان گفت ارکان اصلی طلاق توافقی عبارت است از توافق مقدماتی، گواهی عدم امکان سازش و اجرای صیغه طلاق.

ناگفته نماند که پیش بینی طلاق توافقی در ایران به معنای تسهیل در طلاق نبوده ، بلکه با توجه به طولانی بودن مراحل طلاق در دادگاه ها و تنش ها و اختلافاتی که در این دوره به وجود می آمد و سبب آسیب های جدی روحی و روانی به خانواده ها و فرزندان آنها میشد، قانونگذار این امکان را به وجود آورده تا در شرایطی که ادامه ی زندگی مشترک امکان نداشته باشد و به مصلحت هیچ یک از طرفین نباشد، برای جلوگیری از آسیب ها، زوجین بتوانند از این امکان استفاده کنند

در جلسه رسیدگی دادگاه در طلاق توافقی اگر زوجین به اتفاق درخواست طلاق خلع را مطرح کنند و زوج حاضر باشد برای احراز صیغه طلاق به زوجه وکالت بلا عزل بدهد، دادگاه نیز در متن حکم گواهی عدم امکان سازش، ضمن عقد خارج لازم از سوی زوج ، به زوجه وکالت میدهد که برای اجرای صیغه طلاق به یکی از دفاتر طلاق مراجعه و خود را به طلاق خلعی مطلقه کند.

 

طلاق توافقی | طلاق توافقی چقدر طول می کشد

 

رویه دادگاه ها نیز در صدور گواهی عدم امکان سازش که بنا به خواسته زوجین صورت میگیرد به همین منوال است و حکمی که به این شکل صادر میشود به لحاط اینکه زوج دیگر نمیتواند از آن عدول کند به نفع زوجه خواهد بود . بنابراین در این حالت زوجه باید از طریق توافقی که با زوج کرده است مبلغی ولو اندک به او بدهد.

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما