کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

وکیل خانواده

خانه > وکیل خانواده

موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد >>>>وکیل خانواده

 

کلیه امور خانواده شامل : وکیل خانواده >>> وکیل طلاق ، وکیل مهریه ، وکیل حضانت، وکیل طلاق توافقی ، وکیل نفقه ، وکیل دعاوی مربوط به ترکه، تقسیم ترکه ، مهر و موم ترکه ، تحریر ترکه ، ارث ، وکیل امور تنظیم وصیت نامه  ، وکیل امور گواهی انحصار وراثت، و…. در صورت هرگونه سوال لطفا با موسسه حقوقی حامی در  تماس باشید.

 

خانواده هسته مركزي يك جامعه است كه با عقد نكاح بين زن و مرد صورت ميگيرد تعهدی ايجاد میشود که برای هريك بار مادي و معنوي به همراه خواهد داشت .در اين راستا وظايف همسران مشخص ميگردد. حال حقوقی در اين بين برای هر كدام از طرفين قابل تصور است ، ازجمله مهريه و نفقه و موضوع ارث و …براي كسب اطلاع از اين حقوق حتما نيازی نيست مشكل حقوقی بوجود آيد تا در صدد رفع آن باشيم .
اينكه اشخاص به حقوق خود آگاه باشند باعث خواهد شد جلوی مشكلات جدی  تر در آينده گرفته شود.

وکیل خانواده

نسبت عبارت از رابطه خویشاوندی است که از راه خون بین دو یا چند نفر ایجاد می شود مطابق قانون طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است، مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ده ماه نگذشته باشد( م ۱۱۵۸ ) این ماده بیانگر امار فراش است.

 

نکاتی حقوقی در مورد نکاح

 وقوع نزدیکی بین زن و شوهر در زمان نکاح مفروض است ولی خلاف آن را می توان اثبات کرد .پس اگر شوهر ثابت کند که با زن نزدیکی نکرده یا به سبب مسافرت و بیماری امکان آن را نداشته است و همچنین هرگاه معلوم شود که فاصله آخرین نزدیکی تا تاریخ تولد طفل بیش از ۱۰ ماه است امارفراش از سر می افتد .

 طفل ناشی از تلقیح مصنوعی نطفه شوهر به زن نیز ملحق به شوهر است . و وقوع نزدیکی  را ه متعارف آبستنی مشروع است نه تنها راه آن ولی طفل ناشی از تلقیح نطفه بیگانه به زن ، ملحق به پدر نیست.هر طفلی  که بعد از انحلال نکاح متولد شود ملحق به شوهر است ، مشروط به اینکه مادر هنوز شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا روز ولادت طفل بیش از ۱۰ ماه نگذشته باشد مگر آن که ثابت شود که از تاریخ نزدیکی تا زمان ولادت کمتر از شش ماه یا بیشتر از ۱۰ ماه گذشته باشد که در این صورت ملحق شوهر نخواهد شد.

 

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.

 

نکاتی حقوقی در مورد نکاح ، عقد نکاح

 

 اما در صورتی که عقد نکاح پس از نزدیکی منحل شود و مجدداً شوهر کند و طفلی از او متولد گردد ،  طفل به شوهری ملحق می‌شود که الحاق او به شوهر مطابق قواعد گفته شده ممکن باشد و اگر الحاق به هر دو شوهر ممکن بود ، ملحق شوهر دوم است مگر آنکه امارات قطعی بر خلاف آن دلالت کند .

 

در موارد فوق هر گاه شوهر صریحا یا ضمنا اقرار به ابوت خود نموده باشد ، دعوای نفی ولد از اومسموع نخواهد بود .البته امکان ادعای اشتباه و اکراه و جنون و مستی در این رابطه وجود دارد.

      درباره سکوت شوهری که هنگام تولد طفل حضور داشته و انتساب فرزند به خود نفی نکرده، به نظر می‌رسد در این وضع اقرار ضمنی است مگر اینکه شوهر عذری معقول را برای سکوت استثنایی خود ثابت کند.

 

 در موارد فوق دعوای نفی ولد باید در مدتی که عادتا از تاریخ اطلاع یافتن شوهر از تولد طفل برای امکان اقامه دعوا کافی می باشد اقامه گردد و در هر حال دعوای مذبور پس از انقضای دو ماه از تاریخ اطلاع یافتن شوهر از تولد طفل مسموع نخواهد بود .

    دعوی نفی ولد مخصوص شوهر است و از دیگران پذیرفته نمی شود و به همین جهت نیز تاریخ اطلاع یافتن شوهر ، آغاز مهلت اقامه دعواست .

 

در صورت نیاز به وکیل خانواده با ما در تماس باشید.

 

 در مواردی که شوهر مطلع از تاریخ حقیقی طفل نبوده و تاریخ تولد او را بر او مشتبه نموده باشند ، به نوعی که موجب الحاق طفل به او باشد و بعد ها شوهر از تاریخ حقیقی تولد مطلع شود ، مدت مرور زمان دعوای نفی ولد دو ماه از تاریخ کشف خدعه خواهد بود .

 طفل متولد از نزدیکی به شبهه فقط ملحق به طرفی می شود که در اشتباه بوده و در صورتی که هر دو اشتباه بوده اند ملحق به هر دو خواهد .طفل متولد از زنا ملحق به زانی نمی شود ، چرا که اماره فراش در زنا راه ندارد.

 

نویسنده : داود قدیمی ، دانشجوی دکترای جزا و جرم شناسی

برگرفته از  مجموعه مقالات تیم وکلای ما موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، لطفا در صورت سوال و یا نیاز به وکیل خانواده با موسسه حقوقی در تماس باشید.

 

وکیل طلاق 

چگونه زوجه میتواند از شوهر معتادش طلاق بگیرد؟

طبق ماده  قانون مدنی ۱۱۳۳ مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.

تبصره: زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد ۱۱۱۹ و ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ این قانون از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی مقرر می دارد: در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت گردد دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود.

 

در صورت نیاز به وکیل خانواده برای طلاق با موسسه حقوقی در تماس باشید

 

عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد یکی از موارد عسر و حرج که قانون گذار به آن اشاره دارد تبصره ۲ ماده ۷۳۰ می باشد که مقرر می دارداعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ایتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. اعتیاد باید به گونه ای باشد که به اساس زندگی خلل وارد نماید یا اعتنیاد به گونه ای باشد که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد نماید یا اعتیاد به گونه ای باشد که قابل ترک نباشد.

 برای اثبات اعتیاد شوهر دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی می فرستد اما در خیلی از مواقع نتیجه خیلی مثبتی به دست نمی آید و شخص معتاد با ترفند هایی از معتاد بودن نتیجه آزمایش جلوگیری می کند. یکی از راه های موثر و مفید در اثبات اعتیاد شوهر  آزمایش تار موی اوست که درصد خطای آن خیلی کم است و در اغلب مواقع نتیجه مثبت می دهد . راهکار دیگر برای اثبات اعتیاد شوهر شهادت شهود و یا سبقه متبری شدن در کمپ و ترک او می باشد.

 

در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل خانواده برای طلاق با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

وکالت زن در طلاق چه شرایطی دارد؟

ممکن است ضمن عقد نکاح یا عقد لازم دیگر شوهر به زن وکالت برای طلاق بدهد.
این وکالت می تواند مقید باشد. برای مثال در صورت ترک انفاق یا غیبت شوهر برای مدت معین یا انتخاب همسر دیگر زن وکیل در طلاق است. ممکن است وکالت در طلاق برای زوجه مطلق و بدون قید و شرط باشد. طبق رای وحدت رویه ۷۱۶ چنانچه زوجه بدون مانع مشروع تمکین نکند و زوج این امر را در دادگاه اثبات و با اخذ اجازه از دادگاه همسر دیگری اختیار نماید، وکالت زوجه از زوج در طلاق که در صورت ازدواج مجدد زوج قابل اعمال نیست.

 

اگر زنی شوهر او چهار سال تمتم غایب مفقود الاور باشد می تواند بعد از چهاررسال درخواست طلاق نماید پس از درخواست طلاق از جانب زن دادگاه پس از سه بار انتشار آگهی که هر کدام به فاصله یک ماه منتشر می گردد و یکسال پس از انتشار آگهی نخستین ، چنانچه خبری از شوهر نشود حکم به طلاق زوجه میدهد.

 

در صورتی که هم ادامه زندگی مشترک سبب عسر و حرج زوجه باشد وی می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید و پس از اثبات امر دادگاه حکم به الزام زوج به طلاق را صادر می کند. مواردی از قبیل محکومیت قطعی زوجه پنج سال به حبس یا بیش از آن ابتلا زوج به بیماری های صعب العلاج ساری و روانی ، ضرب و شتم و سو معاشرت مستمر زوج ، اعتیادی که به اساس زندگی خلل ایجاد میکند و عدم امکان الزام به ترک از مصادیق عسر و حرج می باشد.

 

در صورت سوال در مورد این مطلب و یا وکیل خانواده با وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر در تماس باشید حل مشکلات شما افتخار این  موسسه حقوقی در تهران است.

سوال : آيا ميتوان زني را كه شخص ديگري از او خواستگاري نموده ،به اصطلاح نامزد كرده است را خواستگاري نمود ؟

جواب
در ابتدا لازم است تعريف مختصري از اصطلاح نامزد يا نامزدي داشته باشيم
نامزدي. به فاصله زماني ميان خواستگاري و اجراي مراسم عقد شرعي گفته ميشود .
به اين ترتيب با توجه به اين تعريف ميتوان گفت صرف خواستگاري شخصي از دختري و تا زماني كه عقد شرعي انجام نگرفته ميتوان از او خواستگاري نمود و با توجه به ماده ١٠٣٥قانون مدني كه مقرر دارد وعده ازدواج ايجاد علقه زوجيت نميكند اگر چه تمام يا قسمتي از مهريه بين طرفين براي وقوع ازدواج مقرر گرديده نيز پرداخت شده باشد .

 

وکیل خانواده | وکیل طلاق | وکیل مهریه | وکیل حضانت | وکیل طلاق توافقی | وکیل نفقه | وکیل دعاوی مربوط به ترکه | تقسیم ترکه | مهر و موم ترکه | تحریر ترکه | ارث | وکیل امور تنظیم وصیت نامه | وکیل امور گواهی انحصار وراثت

 

بنابراين هر يك از زن و مرد مادامي كه عقد نكاح جاري نشده ميتواند از وصلت امتناع كند و طرف ديگر نميتواند به هيچ وجه او را مجبور به ازدواج نمايد و يا از جهت امنتاع از وصلت مطالبه خسارت نمايد . زيرا به موجب مدلول ماده هرگونه تعهدي قبل از عقد باطل و بلااثر است و الزام اور نيست و انرا از شمول ماه ١٠قانون مدني خارج ميسازد.

 

آيا هداياي دوران نامزدي قابل مطالبه است ؟

جواب :
ماده ١٠٣٧ قانون مدنی “هريك از نامزدها ميتوانند در صورت به هم خوردن وصلت منظور هدايايي را كه به طرف ديگر يا ابوين او براي وصلت منظور داده است مطالبه كند …”
باتوجه به ماده فوق اگر هدايا موجود نباشد بايد قيمت هدايا پرداخت گردد البته اين قسمت مربوط به هدايايي كه از بين رفتني نيستن و يا بدون هيچ تقصيري از بين رفته باشد .
و طبق بند ١ ماده ١٠٣٨ در صورتي كه نامزدي بهم بخورد هريك از طرفيت ميتوانند عين اموالي را كه به نام هديه تقديم نموده اند در صورتي كه وجود داشته باشد مسترد نمايد.
و طبق بند ٢ماده اگر عين مال موجود نباشيد هم دو حالت بوجود مي آيد.
عين اموالي است كه عادتا نگهداري نميشود
دوم :عين از اموالي است كه عادتا نگهداري ميشود
در صورتي كه قيمت قابل مطالبه نمي باشد و در صورت دوم دو حالا متصور است ١مال با تقصير طرف ديگر تلف شده است
دوم مال بدون تقصير طرف ديگر تلف شده است .درصورت دوم قيمت قابل مطالبه نسبت ودر صورت اول دو حالت متصور است

الف- برهم خوردن نامزدی بعلت فوت يكي از نامزدها بوده است
برهم خوردن نامزدي بعلت فوت يكي از نامزدها نبوده است .
درصورت اول قيمت قابل مطالبه نسبت و در حالت دوم قيمت قابل مطالبه است .

 

در صورت نیاز به وکیل خانواده با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

 

آيا دختر براي ازدواج نياز به اذن پدر دارند؟

 

به موجب ماده ١٠٤٣قانون مدني ” نكاح دختر باكره ،اگرچه به سن بلوغ رسيده باشد موقوف به اجازه پدر و جد پدري او مي باشد … “
بنا برماده مذكور دختري كه به دليل ارتباط با شخصي بكارت خودرا از دست بدهد ديگر نياز به اجازه ولي ندارد و عبارتي دختراني كه يكبار ازدواج كرده باشن براي بار دوم ديگر نياز به اجازه ندارن

سوال اينجاست اگر دختري بر اثر اتفاقي ناخواسته از جمله ورزش يا سانحه تصادف بكارت خودرا از دست بده چطور كه در اين مورد بايد گفت در اينجا هم دختر بايد با اذن و اجازه پدر و ولي ازدواج كند.

سوال

 

آيا مردي ميتواند با دو خواهر همزمان ازدواج كند ؟

 

جواب
طبق ماده ١٠٤٨قانون مدني “جمع بين دو خواهر …
يك مرد نميتواند همزمان با دو خواهر ازدواج كند حتي در ازدواج متعه (عقد موقت )
به عبارتي اگر مردي با يكي از خواهران ازدواج كرد بايد همسر خودرا طلاق بدهد بعد از ان با خواهر ديگر ازدواج نمايد.

 

سوال

 

در چه زماني زن صاحب نيمي از دارايي شوهرش ميشود ؟

 

براي اينكه زن مالك نيمي از دارايي شوهر شود ٤شرط لازم است
١-شرط اول تقاضاي طلاق از طرف زوج مطرح شده باشد.
٢-شرط دوم تقاضا ناشي از سو اخلاق و يا سو رفتار زن نباشد
٣-شرط سوم اين است كه اموال زوج در طول زندگي مشترك بدست امده باشد.
٤-شرط چهارم اموالي كه در طول زندكي مشترك بدست اماده در زمان طلاق موجود باشد .
نكته مهم اين است كه دارايي و اموال زوج قبل از ازدواج داشته و همچنين اموالي كه از طريق ارث به زوج رسيده شامل اين موضوع نميباشد و زن نميتواند مالك آن گردد.

 از مجموعه مقالات سجاد عروجی وکیل پایه یک دادگستری ، در صورتی که در مورد این مطلب سوالی داشتید یا نیاز به وکیل خانواده دارید با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

نکات کاربردی در خصوص نفقه فرزندان

همانطور که میدانید نفقه اولاد بر عهده پدر است در خصوص این موضوع معمولا ابهامات و پرسش هایی وجود دارد ک در ذیل به انها پاسخ داده میشود.

پرسش۱-در صورت فوت پدر یا عدم توانایی مالی او برای پرداخت نفقه اولاد چه کسی مسیولیت پرداخت نفقه را دارد؟

پاسخ:در این حالت این وطیفه بر عهده جد پدری و در صورت نبودن جد پدری و یو عدم قدرت انها این وطیفه بر عهده مادر است و اگر مادر هم زنده نباشد و یا قادر ب پرداخت نباشد این وطیفه بر عهده جد مادریست.

 

پرسش۲-اولاد تا چه زمانی مستحق دریافت نفقه می باشند؟

در شرع و قانون سن معینی برای دریافت نفقه در نطر گرفته نشده و عرفا مادام ک اولاد دارای شعل و درامد مشخص نباشند پدر نسبت به پرداخت نفقه مسیولیت دارد(معمولا پسر تا ۱۸ سال و پس از ان در صورتی که مشعول ب تحصیل باشد و دختر تا زمانی ک ازدواج نماید).

 

در صورت نیاز به وکیل خانواده با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

 

پرسش۳-آیا پرداخت نفقه از سوی پدر به طفلی که از طریق نامشروع به دنیا امده است ضروریست؟

پاسخ:فرد زانی اگرچه پدر قانونی طفل به حساب نمی اید اما عرفا پدر ان تلقی میشود و کلیه تکالیف مبوط به پدر مثل گرفتن شناسنامه و پرداخت نفقه بر عهده اوست.

 

پرسش۴-در صورت وقوع اخلاف بین پدر و مادر چنانچه فرزندان حاضر به زندگی با پدر نباشند ایا پدر بازهم مکلف به پرداخت نفقه است؟

پاسخ:گرچه عدم اطاعت فرزندان از پدر از نظر شرعی و قانونی امر حرامی است اما موجب سقوط نفقه نیست و پدر مکلف است نفقه فرزندان را بپردازد.(نفقه فرزندان بر خلاف نفقه همسر منوط به تمکین نمیباشد).

 

پرسش۵-چنانچه کسی که پرداخت نفقه بر عهده اوست غایب باشد و یا از پرداخت نفقه خودداری کند چه باید کرد؟

پاسخ:چنانچه الزام کسیکه پرداخت نفقه بر عهده اوست ممکن نباشد دادگاه با درخواست افراد واجب النفقه به مقدار نفقه از اموال و برداشت کرده و در نفقه انان یا کسی که متکفل مخارج انان هست قرار خواهد داد و اگر اموال عایب یا متکفل در اختیار نباشد همسر وی یا شخص دیگری با اجازه دادگاه میتواند نفقه را به عنوان قرض پرداخته و سپس از شخص غایب یا متکفل مطالبه نماید.

 

برگرفته از مجموعه مقالات وکیل پایه یک دادگستری ، وکیل خانواده سجاد عروجی لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب با ما در تماس باشید.

وکیل امور گواهی انحصار وراثت ، وکیل خانواده

مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت چگونه است؟

برای دریافت گواهی انحصار وراثت ، باید اقداماتی به شرح ذیل انجام گردد.

۱-گرفتن فرم مخصوص( فرم تستشهادیه محضری)

این فرم را باید از شوراهای حل اختلاف تهیه نمایید. این فرم که به آن فرم استشهادیه محضری گفته می شود باید در صدر آن نام متوفی و ذیل آن اسامی وراث و نسبت آنها با متوفی را ذکر نمایند و سپس به همراه ۳ نفر شاهد به یکی از دفاتر ثبت اسناد مراجعه نموده و شهود با امضاء ذیل آن استشهادیه وراث متوفی را تایید نمایند.

 

۲- گرفتن گواهی مالیات بر ارث

این گواهی را باید از اداره مالیات محل آخرین اقامتگاه متوفی دریافت نمود، دریافت نمود که شما با مراجعه به اداره مالیات به همراه مدارک مورد نیاز از جمله گواهی فوت متوفی، شناسنامه و کارت ملی متوفی و کپی عقدنامه ، کپی و اصل شناسنامه  و کارت ملی وراث، فیش آب و برق و گاز جهت تایید اقامتگاه متوفی، فیش عوارض نوسازی شهرداری و …. لازم به توضیح است که بدون دریافت این گواهی شورای حل اختلاف گواهی انحصار وراثت صادر نخواهد کرد.

در خصوص اشخاصی که از سال ۹۵ به بعد فوت نموده اند دیگر نیازی به گرفتن گواهی مالیات بر ارث نمی باشد و بدون این گواهی نیز می توانند انحصار وراثت بگیرند.

 

۳- مراجعه به شوراهای حل اختلاف آخرین اقامتگاه متوفی

پیش از این یکی از وراث با در دست داشتن مدارک مورد نیاز شناسنامه و کارت ملی متوفی و گواهی فوت و عقد نامه و شناسنامه و کارت ملی سایر ورثه به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی مراجعه و با تقدیم دادخواست تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت می نمودند. ولی در حال حاضر با ایجاد دفاتر خدمات قضایی به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه نموده و دادخواست انحصار وراثت تقدیم می نمایید که پس از ارجاع به شعبه در شعبه حضور پیدا کرده و اقدامات بعدی را انجام می دهند.

۴- آگهی نمودن

 

در صورت نیاز به وکیل امور انحصار وراثت یا وکیل خانواده با ما در تماس باشید.

در صورت سوال در مورد این مطلب یا نیاز وکیل خانواده با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

وکیل دعاوی ترکه

ترکه بدون وارث

در این باره ماده ۸۶۶ قانون مدنی مقرر می دارد “در صورت نبود وارث امر ترکه متوفی راجع به حاکم است” زمانی که متوفی هیچ وارث نسبی و سببی نداشته باشد ترک بلاوارث محسوب می‌شود همچنین اگر تنها ورثه متوفی زوجه باشد چون فرض زوجه یک چهارم ترک است و اضافه به او رد می‌شود مابقی ترکه نیز در حکم بلاوارث است. یکی از امور وکیل خانواده حل و فصل دعاوی ترکه است در صورت نیاز حتما با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد تماس حاصل فرمایید.

 

 ترکه بلاوارث

زمانی که ترکه بلاوارث است حاکم مامور اداره ترک است و این ترکه بلافاصله به مالکیت دولت در نمی‌آید در صورتی که متوفی هیچ وارثی نداشته باشد حاکم ( دادستان و دادگاه ) مدیر در تعیین نموده تا به اداره تصفیه ترکه متوفی را بپردازد یعنی دیون وتعهدات او اجرا و مطالبات وصول گردد اگر از تاریخ تحریر ترکه تا ۱۰ سال وراث متوفی معلوم شود ترکه به او داده می شود و پس از گذشت مدت ۱۰ سال باقیمانده ترکه به خزانه دولت تسلیم می‌شود .

 

 

و ادعای حقی نسبت به ترکه از کسی که بعد از ۱۰ سال به هر عنوانی باشد پذیرفته نیست پس می بینیم ترکه بلاوارث بدون توسط دولت تملک نمی شود بلکه اول حاکم تصفیه را انجام داده و سپس آن را به آنچه از ترکه پس از تصفیه باقی مانده نزد حاکم به مدت ۱۰ سال به امانت می ماند اگر در این مدت وارثی پیدا نشد پس از آن به تملک دولت در می آید در حال حاضر در رویه عملی به منظور از حاکم در ماده ۸۶۶ قانون مدنی ولی فقیه می باشد.

 

 

متوفی بلاوارث

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که در صورتی که متوفی بلاوارث و به موجب وصیت نامه برای خودش و تعیین کرده باشد اداره امور ترکه با کسی هستش و همچنین هرگاه متوفی محجور باشد وصی باشد و سعی داشت و وسیعی داشته باشد اداره امور ترک آن نیز به وسیله یا قیم واگذار می‌شود.

همچنین بخوانید : نکات کاربردی مربوط به شروط ضمن عقد در ازدواج

 

وصیت نامه ها همواره مواردی می باشند که با سهل انگاری های افراد خانواده و…. دچار مشکلاتی از قبیل سوء استفاده ، دعاوی خانواده و … می گردد از وظابف وکیل خانواده رسیدگی به این امور می باشد.با ما در تماس باشید.

وصیت نامه

وصیت نامه را میتوان تصمیم گیری شخص برای اموالش بعد از مرگ دانست به عبارتی دیگر یک عمل حقوقی که بوسیله ان, شخص میتواند برای اموالش بعد از مرگ تعین تکلیف نماید
وصیت میتواند دست نوشته باشد یا در دفتر اسناد رسمی بصورت رسمی ثبت گردد و یا میتواند سری باشد و حتی وصیت به لفظ هم صحیح است
وصیت کننده نمیتواند بیشتر از یک سوم از اموالش را وصیت کند و بقیه اموال به موجب قانون بین وراث ایشان تقسیم میشود .
البته شخصی که وارث ندارد میتواند برای تمام اموال وصیت نماید
برای شخصی که زیاده بر یک سوم وصیت کند بر طبق قانون اگر وراث تجویز نمایند در ان صورت میتوان به وصیت نامه عمل کرد
وصیت نامه عهدی و تملیکی تقسیم میشود
در وصیت تملیکی شخص مال یا منفعت از مال خودرا برای دیگری وصیت میکند که این نوع وصیت تملیکی است
و گاهی شخص میخواهد بعد از مرگش عملی برایش انجام دهند . مثلا به شخصی وصیت کند که بدهی اش را بپردازد.
شخص نمیتواند وارثی را از ارث محروم نماید . چون طبق قانون آن شخص به اصطلاح محروم شده از ارث میتواند تقاضای تقسیم ماترک را بنماید

مهریه ، وکیل مهریه ، وکیل خانواده

مهریه یکی از آثار مالی عقد نکاح میباشد. مهر از حقوق مالی زوجه به شمار می آید که به سبب انعقاد نکاح مستحق آن میگردد. الزام مربوط به تملک مهر ، ناشی از حکم قانونی است و ریشه قراردادی ندارد به این دلیل سکوت طرفین و حتی تراضی آنان مبنی بر این که زن مستحق مهر بناشد ، تکلیف مرد را دادن مهر از بین نمیبرد.
در قانون مدنی کهر بر سه گونه است : مهر المسمی ، مهرالمتعه ، مهر المثل ، که هریک دارای شرایط و احکامی خاص است.

 

 

تعریف مهر المسمی :

هرگاه مهر در عقد نکاح تعیین شده باشد . آن را مهر المسمی گویند. توافق زوجین راجع به مهر ، یک قراردادتبعی میباشد یعنی قراردادی است که جنبه مالی دارد و جدا از اصل نکاح ، ولی تا به عقد مزبور است به این دلیل شرایط مورد معامله در مالی که به عنوان مهر تعیین می شود باید وجود داشته باشد بنابراین  :

 

شرایط  مهر المسمی

۱- مهر باید مالیت داشته باشد یعنی دارای ارزش اقتصادی باشد قسمت اول ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی

۲- مهر باید قابل تملک توسط زن باشد بنابراین مشترکات عمومی و موقوفات را نمی‌توانیم مهر قرار داد. همچنین مالی که متعلق به حق شخص ثالث است مانند مالی که به موجب صدور اجرائیه توقیف شده است را نمی توان مهر قرار داد .

۳- هرگاه مهر عین معین است باید در هنگام عقد موجود باشد و الا مهر باطل است در این صورت مثل یا قیمت آن به زن تعلق میگیرد .

۴- مالی که مهر قرار داده می‌شود باید ملک شوهر باشد چنانچه مهر ملک غیر باشد و بعداً مالک آن را اجازه کند تعیین مهر صحیح خواهد بود اما اگر مالک اجازه نکند زوج باید مثل یا قیمت آن را بدهد لازم به ذکر است ملک غیر را با اذن مالک آن می توان مهر قرار داد .

۵- مهر باید معلوم باشد یعنی مقدار و جنس و وصف آن مشخص باشد بنابراین اگر مهر مقدار نامعلومی طلا یا پول باشد مهر باطل است در این باره ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی مقرر می دارد “مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آنها بشود معلوم باشد”
۶-مهر باید عین معین باشد یعنی نمی‌توان یکی از چند چیز به صورت مردد مهر قرار داد برای مثال اگر یکی از آپارتمان های زوج به صورت نامعین تعیین گردد مهر باطل است.

 

برای وکیل مهریه و یا وکیل خانواده با ما در تماس باشید.

۷- زوج باید قدرت بر تسلیم مهر را داشته باشد وگرنه قرارداد مهر باطل است برای مثال گردنبند ی را که در دریا غرق شده و پیدا کردن آن برای او ممکن نیست را نمی‌تواند مهر قرار دهد مگر اینکه زن خود قادر به تسلیم گردنبند باشد
۸- مهر باید منفعت عقلایی و مشروع داشته باشد بنابراین مواد مخدر را نمی توان مهر قرار داد.

 

حق حبس

درباره ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی بیان می‌دارد زن میتواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع نماید مشروط بر اینکه همه رو حال باشد و این امتناع تحقق نخواهد بود به این حق زن حق حبس گفته می‌شود در مورد حق حبس زوجه باید نکات زیر را توجه نمود.

وکیل خانواده | وکیل مهریه | حق حبس

 

حق حبس و تمکین عام و خاص 

۱- زن میتواند مادام که مهریه او را زوج نپرداخته از حق حبس خود استفاده نموده و از ایفای وظایف ای که شرع و قانون در برابر زوج دارد امتناع کند پس به موجب حق حبس زن میتواند هم از تمکین خاص و هم از تمکین عام امتناع کند.

 

 

 

استفاده از حق حبس مهریه

۲- این حق ویژه زوجه است و برای زوج ایجاد ایجاد نمی‌شود یعنی زوج نمی‌تواند بگوید تا زوجه تمکین نکند مهریه را نمی پردازند .

۳- اعسار شوهر مانع از استفاده زن از حق حبس نیست یعنی اگر اعسار زوج در پرداخت مهریه ثابت کردند و دادگاه محاکمه پرداخت اقساطی مهر بدهد نافی حق حبس نیست و لذا زن تا دریافت تمام مهر می‌توانند از حق حفظ خود استفاده نماید .

 

 

حق حبس چگونه ساقط میشود

۴- طبق ماده ۱۰۸۶ قانون مدنی اگر زوجه قبل از اخذ مهر به اختیار و اراده خود تمکین کند یعنی وظایفی را که برابر شوهر دارد ایفا کند حق حبس او ساقط می شود با عنایت به ماده مرقوم و اگر زوجه با اکراه و اشتباه تمکین کند حق حبس ساقط نمی شود .

 

وکیل خانواده | وکیل مهریه | حق حبس

 

 

۵- در دوران و زمانی که زوجه به استناد حق حبس خود از زوج تمکین نمی‌کند این عدم تمکین موجب سقوط حق نفقه بین نمی‌شود و در این ایام زوج مکلف به پرداخت نفقه می باشد

۶- هرگاه در نکاح تعیین نشده باشد یا شرط عدم مصرف گردد برای زن حق حبس وجود ندارد.
۷-در صورتی که مهر حال باشد نه موجل حق حبس دارد.

 

در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل خانواده با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد تماس بگیرید.

موسسه حقوقی حامی ، وکیل خانواده

حل مشکلات شما افتخار ماست

Call Now Buttonتماس با ما