کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

تاسیس و ثبت شرکت

خانه > تاسیس و ثبت شرکت

تاسیس و ثبت شرکت : شرایط تشکیل یا ایجاد شخصیت حقوقی شرکت سهامی عام دو مرحله است. در ابتدا باید مدارک لازم جهت تشکیل شرکت تهیه و سهام شرکت جهت فروش به عموم مردم عرضه شود و پس ازآن موسسین و تمام کسانی که در خرید سهام شرکت نقش داشته اند در مجمع عمومی موسس حاضر و شخصیت حقوقی شرکت را ایجاد کنند.

مراحل ثبت شرکت ، تاسیس و ثبت شرکت

 

تاسیس

تهیه گواهی نامه بانکی از وظایف موسسین می باشد. تامین کنندگان سرمایه در شرکت سهامی عام به دو دسته موسس و پذیره نویس تقسیم می شوند.

تفکیک میان موسسین و پذیره نویسان تا زمانی برقرار است که شرکت به ثبت نرسیده است و زمانی که شرکت به ثبت برسد هردو سهامدار شرکت محسوب می شوند.به  موجب ماده ۶ لایحه،  موسسین باید در بانک حسابی به نام حساب شرکت در شرف تاسیس افتتاح  نموده و حداقل ۲۰ درصد از کل سرمایه شرکت را تعهد نموده و حداقل ۳۵ درصد از مبلغ تعهد شده ( نه کل سرمایه شرکت) را به صورت نقدی پرداخت کنند. زیرا در شرکت سهامی عام مبلغی از سرمایه باید توسط موسسین و ما بقی توسط عموم مردم تامین شود. سپس اظهار نامه ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضای کلیه موسسین رسیده باشد ،  در تهران به اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها به دایره ثبت شرکت ها و در نقاطی که دایره ثبت شرکت ها وجود ندارد به اداره ثبت اسناد و املاک محل تسلیم و رسید دریافت کنند.

 

قوانین ثبت شرکت ، تاسیس و ثبت شرکت

 

الزامی نیست موسسین تمامی مبلغ تعهد شده را پرداخت کنند و پرداخت به صورت نسیه یا موجل نیز امکان پذیر است به شرطی که حداقل ۳۵ درصد از مبلغ تعهد شده را نقدا پرداخت کنند.

حداقل سرمایه سهامی عام ۵ میلیون ریال و و حداقل تعهد موسسین ۲۰ درصد کل سرمایه شرکت است.

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

ممکن است موسسین به جای پول اموال غیر نقد مانند اتومبیل ، ملک یا ابزار کار به شرکت بیاورند . طبق تبصره ماده ۶ لایحه ، هرگاه قسمتی از تعهد موسسین به صورت غیر نقد باشد باید عین آن یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده است تودیع و و گواهی بانک را به ضمیمه اظهارنامه و ضمایم آن به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم نمایند.

در شرکت سهامی عام موسسین می توانند فقط قسمتی از سرمایه شرکت ( نه کل سرمایه شرکت) را به صورت غیر نقد تعهد کنند، پس در شرکت سهامی عام تمام سرمایه نمی تواند غیر نقد باشد.

هرگاه قسمتی از تعهد موسسین غیر نقد باشد ، موسسین باید عین یا مدارک مالکیت آن را در همان بانکی که برای پرداخت مبلغ نقدی حساب باز شده، تودیع کنند و گواهی بانک را دریافت و به ضمیمه اظهار نامه به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم کنند.مثلا اگر تعهد غیرنقد سکه باشد عین آن را  به بانک میدهند و یا اگر مال غیر منقول باشد، مدارک مالکیت آن را به بانک تسلیم می کنند.

ثبت ، ثبت تغییرات شرکت ، تاسیس و ثبت شرکت ، مدارک ثبت شرکت

 

طبق نظری وظیفه ثبت شرکت با موسسین می باشد زیرا مسئولیت ناشی از عدم ثبت طبق مواد ۱۹ و ۲۳ لایحه بر عهده موسسین است . به عقیده دکتر اسکینی، پس از تشکیل شرکت مدیران شرکت انتخاب میشوند و امور اجرایی شرکت مانند ثبت به عهده مدیران می باشد و هیات مدیره به موجب ماده ۱۸ لایحه پس از تکمیل فرایند تاسیس برای ثبت شرکت باید ۳ مدرک جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها تسلیم شود:

 ۱- اساسنامه ای به تصویب مجمع عمومی موسس رسیده

۲-صورت جلسه مجمع عمومی موسس

۳-اعلامیه قبولی مدیران و بازرسان

البته به موجب ماده ۲۵ قانون بازار اوراق بهادار اجازه نامه سازمان بورس جهت ثبت شرکت ها الزامی است.

 

همچینین شما می تونید از طریق لینک زیر استعلام ثبت شرکت را بگیرید :

 

استعلام ثبت شرکت

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما