کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

صدور پروانه در طرح های عمومی و‌ عمرانی

خانه > آخرین اخبار  > صدور پروانه در طرح های عمومی و‌ عمرانی

صدور پروانه در طرح های عمومی و‌ عمرانی

صدور پروانه در طرح های عمومی و‌ عمرانی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران اعلام کرد: با در نظر گرفتن آراء هیات عمومی دیوان عدالت اداری و سایر قوانین ذیربط، به منظور ایجاد وحدت رویه در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران؛ شیوه نامه نحوه صدور پروانه ساختمانی برای زمین ها و املاک واقع در کاربری های خدماتی توسط معاون شهرسازی و معماری ابلاغ شد.

صدور پروانه در طرح های عمومی و‌ عمرانی

عبدالرضا گلپایگانی در خصوص شیوه نامه صدور پروانه ساختمانی املاک واقع در کاربری های خدماتی گفت: این شیوه نامه به استناد قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها تنظیم شده و هدف از ابلاغ آن تسهیل فرآیندها، افزایش رضایت شهروندان و کاهش شکایات در مراجع قضایی است؛ همچنین زمینه اجرای آراء قطعی شعبات دیوان عدالت اداری را که در گذشته صادر نموده اند فراهم می کند.

وی افزود: با توجه به الزام شهرداری به صدور پروانه ساختمانی ، اجرای قوانین موضوعه و آرائی که پیش از این در شعب دیوان عدالت اداری صادر شده اند، این شیوه نامه به مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران ابلاغ شده است.

معاون شهردار تهران در ادامه گفت: تعامل اثربخش با مسئولان قضایی به ویژه دیوان عدالت اداری یکی از اهداف مهم این شیوه نامه است، تا با در نظر گرفتن آراء هیات عمومی دیوان عدالت اداری و سایر قوانین ذیربط، پروانه ساختمانی برای زمینها و املاک واقع در کاربری های خدماتی صادر شود.

گلپایگانی افزود: از این پس در صورت مراجعه مالکان زمین ها و املاک واقع در طرح های خدماتی، همزمان با جمع بندی و تکمیل مدارک و مستندات هر یک از پرونده ها و در نظر گرفتن زیرپهنه قرار گیری ملک پروانه ساختمانی صادر می شود و با در نظر گرفتن سایرضوابط و مقررات، پروانه ساختمانی با حفظ کاربری مصوب و تثبیت شده خدماتی و با رعایت کلیه ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری صادر می شود.

گلپایگانی تأکید کرد: در صورتیکه زمین ها و املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها با رأی صادر شده از سوی شورای اسلامی شهر باغ شناخته شده باشد و یا طبق سند مالکیت زمین کشاورزی باشد، رعایت کلیه ضوابط و مقررات و مصوبات قانونی و مقرر در خصوص باغ ها و زمین های مزروعی الزامی است.

وی افزود: در کلیه پهنه های R ، M و S زمین ها و املاک با کاربری های تثبیت شده خدماتی و فضای سبز، ملاک عمل صدورپروانه ساختمانی، اعمال ضوابط و مقررات زیرپهنه طرح تفصیلی مصوب تا سقف حداکثر۱۲۰% تراکم پایه و حداکثر در سه طبقه با درنظر گرفتن ضوابط خاص هر پهنه و اندازه های تعیین شده در مساحت اراضی و عرض گذر و همچنین محدودیت های ارتفاعی و الزامات مقرر و با گرفتن استعلام های مورد نیاز در روند و فرآیند اداری خواهد بود و  بر اساس این ابلاغیه رعایت و اعمال کلیه حرائم و محدودیت های قانونی و مصوب اعم از امنیتی، میراث فرهنگی و بافت های ارزشمند سبز، تاریخی، روستائی، معاصر و غیره و موارد تأکید شده در ضوابط و مقررات طرح تفصیلی مصوب در روند و فرآیند صدور پروانه الزامی است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود:

هم چنین صدور پروانه در پهنه های S221 , S222 و زمین های ذخیره توسعه و نوسازی شهری صرفاً بر اساس مصوبات ملاک عمل کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی و معماری و دستورالعمل های مراجع قانونی و رعایت کلیه مفاد و روند اداری تعیین شده آن خواهد بود.

گلپایگانی گفت: کاربری های خدماتی تثبیت و پیش بینی شده در طرح های شهرک ها و مجموعه های مسکونی دارای مصوبات خاص کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی و معماری ایران واقع در کلیه پهنه های اعلامی از این دستورالعمل مستثنی هستند و از جمله شروط تأکیدی و الزام آور صدورگواهی پایان کار اینگونه مجموعه ها، اجرای کلیه فضاهای خدماتی مصوب و ملاک عمل خواهد بود.
وی افزود:

زمین ها و املاک واقع در طرح شبکه معابر که تمام و یا بخش اعظم آنها در طرح هستند و شرایط ساخت و ساز در باقیمانده امکان پذیر نیست، به دلیل اهمیت حفظ، کنترل و توسعه معابر شهری و خدمات رسانی به عموم شهروندان، پس از احراز ضرورت اجرای طرح با هماهنگی معاونت حمل ونقل و ترافیک از سوی اداره کل شهرسازی و طرح های شهری،  نسبت به تملک و پرداخت حقوق مالکانه از طریق سازمان املاک و مستغلات اقدام می شود.

گلپایگانی گفت:

در کلیه پهنه های اصلی G در صورت اجرای طرح مصوب فضای سبز و درختکاری و محوطه سازی و استفاده و بهره برداری عمومی به عنوان فضای سبز و پارک های شهری و جنگلی و مراکز سبز تفریحی و تفرجی و شکل گیری آن در محل، ضمن تأکید بر نگهداری و حفظ فضای سبز تجهیز شده و پرهیز از انجام هرگونه اقدام اجرائی، مراتب به همراه کروکی و گزارش مصور و مستندات مربوطه و اخذ پیشنهادات مشخص مالکان و ذینفعان قانونی، جهت تعیین تکلیف حقوق مالکانه باید به سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران معرفی شود.

صدور پروانه در زمین ها و املاک واقع در پهنه حفاظت سبز و باز و پهنه های اصلی  G11و  G12 به عنوان پارک های شهری، در صورتیکه در وضع موجود محل طرح مصوب فضای سبز در مهلت مقرر قانونی در زمین ها و املاک به اجراء در نیامده باشد، صدور پروانه ساختمانی تنها با رعایت ضوابط و مقررات پهنه مجاور و ساخت و سازهای غالب به انجام رسیده در راستای گذر و حد سقف تراکم ۱۲۰% و سقف حداکثر تا ۳ طبقه، ضمن تهیه کروکی و گزارش دقیق وضع موجود محل و عکس های مربوطه و آرشیو آن در سامانه شهرسازی و اخذ کلیه استعلام های مورد و رعایت تمامی الزامات مقرر در مصوبات کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی و معماری و دستورالعمل های ابلاغی و مصوبات قانونی و ملاک عمل در فرآیند صدور پروانه و با حفظ کاربری مصوب، بلامانع خواهد بود.

معاون شهرسازی و معماری گفت:

در کلیه پهنه های اصلی G21 به عنوان فضای سبز خصوصی و باغ ها و اراضی مزروعی و زیر پهنه های G211 – G212- G213 و در پهنه هایG32 به عنوان پهنه های سبز و باز ویژه و زیر پهنه های مربوط به آن G321و G322 ، صدور پروانه ساختمانی تنها با رعایت ضوابط و مقررات و مصوبات قانونی و مقرر در خصوص باغ ها و زمین های کشاورزی (اراضی مزروعی) و پهنه های سبز و باز ویژه و در نظرگرفتن همه مصوبات کمیسیون ماده پنج و شورای عالی شهرسازی و معماری امکان پذیر خواهد بود.

گلپایگانی افزود:

در ارتباط با پهنه های اصلیG31 بعنوان رود دره ها و زیر پهنه های G311 ،G312 با مشخصه های باغسار تفرجی رود دره ای و فضاهای سبز رود دره ها که در ضوابط و مقررات طرح تفصیلی تأکید شده است هرگونه بارگذاری و طراحی بر اساس توجیه مطالعات زیست محیطی و هیدرولوژیک و طبق طرح های مصوب مجاز است، در این خصوص می بایست با در نظر گرفتن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران اقدام شود.

وی گفت: در این خصوص رعایت تبصره ۴ از ماده واحده  قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها در ارتباط با زمین ها و املاکی که به محدوده شهر پیوسته اند، الزامی خواهد بود.

معاون شهردار تهران افزود:

در هنگام صدور پروانه ساختمانی لازم است به حقوق مکتسبه اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از صدور پایان کار ساختمانی توسط شهرداری ها در سالهای گذشته جهت هریک از اراضی واملاک واقع در طرح های دولتی و شهرداری ها توجه و رسیدگی و اقدام لازم انجام شود.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی شهرداری تهران، وی گفت: در صورت درخواست مالکان این گونه زمین ها و املاک، برای توافق با شهرداری و واگذاری بخشی از زمین ها جهت اجرای طرح های عمرانی و خدمات عمومی و ساخت و ساز در باقیمانده زمین، موضوع با تهیه گزارش کارشناسی جهت تصمیم گیری و طی مراحل قانونی به دبیرخانه کمیسیون ماده پنج ارسال خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما