کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

گواهی انحصار وراثت

خانه > گواهی انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

تعریف گواهي انحصار وراثت :برگه ای است که در آن وراث متوفی و میزان سهم الارث هر یک از آنان در آن مشخص می شود.

هرکسی که به نحوی در اموال متوفی حق دارد و به اصطلاح ذینفع است، می تواند از شورای حل اختلاف شهری که آخرین اقامتگاه متوفی در آن بوده است درخواست انحصار وراثت کند خواه وراث او، خواه موصی له (کسی که به نفع او وصیت شده است)، خواه طلبکاران وی.

 

گواهی انحصار وراثت را از کجا بگیریم

اولین مرحله برای گرفتن گواهی انحصار وراثت رجوع به شورای حل اختلاف و گرفتن فرم مخصوص انحصار وراثت است باید مشخصات کامل وراث و نسبتشان با متوفی در فرم نوشته شود. اگر شخص نام چند تن از وراث را از قلم بیاندازد آنها می توانند به جرم کلاهبرداری از وی شکایت کنند.

وراث متوفي اعم از همسر و فرزندان و همچنين پدر و مادر متوفي اگر در زمان وفات در قيد حيات باشند حتي اگر همگي در يك روز فوت كرده باشن اما با اختلاف زماني حتي يك دقيقه از دنيا رفته باشند از فرزند خود ارث ميبرند.
در ماده ٨٣٧ قانون مدني در مورد كساني است كه يك يا چند نفر از وراث خود را از ارث محروم كرده اند كه طبق اين ماده اين وصيت باطل است .بطور كلي هيچ شخصي نميتواند وراث قانوني خودرا از ارث محروم نمايد .

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

برای انحصار وراثت باید چه مراحلی را طی کرد

 

در مرحله بعد باید این فرم به همراه اصل و کپی شناسنامه متوفی و اصل و کپی کارت ملی كليه وراث او و گواهی فوت برای تهیه استشهادیه به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شود.

استشهادیه در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود به این صورت که وراث برگه را امضا می کنند و دو شاهد هم حاضر شده و این برگه را امضاء می کنند و شهادت می دهند که این افراد وراث شخصی هستند که در فلان تاریخ فوت شده است.

از آن طرف وراث متوفی از زمان فوت ۶ ماه فرصت دارند که اظهارنامه مالیاتی را تهیه کنند این اظهارنامه شامل لیستی از اموال میت، بهای اموال در زمان فوت او، مطالبات و بدهی های متوفی است. براي دريافت اين اظهار نامه بايد به نزديكترين اداره ماليات اخرين محل سكونت متوفي مراجعه نمود در سالن مذكور باجه ها با حرف الفبا مشخص شده
طبق نام خانوادگي متوفي باجه مورد نظر را پيدا كرده و كپي مدارك و اسناد را تحويل باجه مربوطه داد و بعد از طي استعلامات لازمه ميزان ماليات بر ارث معلوم ميگردد و بعد از پرداخت مالیات اموال متوفی باید رسید دریافت کنند.
در برگه ماليات بر ارث كليه وراث به ميزان سهم خود كه در گواهي انحصار وراثت مشخص گرديده ماليات اموال را پرداخت مينمايند. اگر متوفي در زمان فرزند زير ١٨سال داشته باشد . كليه فرزندان زير ١٨سال از پرداخت ماليات معاف هستند. كه نكته حايز اهميتي در بحث ماليات بر ارث مي باشد.

در نهایت باید این مدارک یعنی رسید مالیاتی، فرم مخصوص انحصار وراثت، گواهی فوت، کپی برابر اصل شناسنامه متوفی و وراث او، کپی برابر اصل سند ازدواج او به همراه دادخواست صدور گواهی حصر وراثت به شورا حل اختلاف تحویل داده شود تا گواهی حصر وراثت صادر شود.

بعد از طی مراحل بالا شورای حل اختلاف اطلاعیه حصر وراثت را با هزینه متقاضی یکبار در رونامه کثیرالانتشار یا محلی منتشر می کند و اگر متوفی در روستا بود این آگهی یکبار در معابر و اماکن عمومی روستا نصب می شود. پس از یک ماه از نشر آگهی اگر نسبت به این موضوع کسی اعتراضی نکند یا وارث جدید پیدا نشود شورا بدون تشکیل جلسه رسیدگی، گواهی انحصار وراثت را صادر می کند.

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

Call Now Buttonتماس با ما