کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

نکات کاربردی مربوط به شروط ضمن عقد در ازدواج

خانه > خانواده  > نکات کاربردی مربوط به شروط ضمن عقد در ازدواج

نکات کاربردی مربوط به شروط ضمن عقد در ازدواج

شروط ضمن عقد در ازدواج

نکات کاربردی مربوط به شروط ضمن عقد در ازدواج

اشاره : اکثر اوقات برای مردم این سوال پیش می آید که شرایط دوازده گانه مندرج در قباله ازدواج چیست و چه مفهومی دارد ؟ آیا این شرایط قابل اعمال است ؟ ضمانت اجرایی آن چیست ؟ آیا محاکم به این شرط توجه می نمایند ؟ آیا اگر آقایان حاضر به امضای این شرایط نگردند ، حقی از بانوان پایمال می گردد ؟….؟

جهت روشن شدن هرچه بیشتر این موضوع شرایط مذبور را عینا عنوان نموده و به هریک از آنها توضیح داده می شود تا به هر شبهه ای در این خصوص پاسخ داده شود .

شرایط دوازده گانه مندرج در قباله ازدواج

تذکر :

     سر دفتر ازدواج وظیفه دارد که شرایط مندرج در قباله را مورد به مورد به دو طرف تفهیم نماید چرا که شرطی معتبر است که مورد توافق زن و شوهر قرار گیرد و به امضای هر دوی آنها رسیده باشد .

شرایط ضمن عقد یا عقد خارج لازم

 الف ” ضمن عقد ( نکاح / خارج لازم ) زوج شرط نمود هر گاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاروی نبود، زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را مطابق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نماید . “

 

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی خانواده با ما در تماس باشید.

 

    توضیح این بند بدین معنا است که مرد بعد از طلاق باید نصف دارایی خود که بعد از شروع زندگی به دست آورده است را به نام زن نماید مشروط بر اینکه :

۱ – طلاق به درخواست مرد باشد.

۲ – زن مطیع همسر خود باشد و اخلاق و رفتار نا متناسب با وی نداشته باشد و همچنین از او تمکین نماید .

ب ” ضمن عقد ( نکاح / خارج لازم ) زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر داد که در موارد مشروحه زیر با رجوع به دادگاه و اخذ مجوز از دادگاه پس از انتخاب نوع طلاق خود را مطلقه ناید و نیز به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر داد تا در صورت بذل از طرف او قبول نماید “

 

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، سجاد عروجی وکیل پایه یک دادگستری ، لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل خانواده با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما