کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

مهریه و وراثت در نکاح موقت

خانه > خانواده  > مهریه و وراثت در نکاح موقت

مهریه و وراثت در نکاح موقت

مهریه و وراثت در نکاح موقت

نکات کاربردی مربوط به مهریه و وراثت در نکاح موقت

۱ – اشاره : در ازدواج موقت یا صیغه به اصطلاح مردم ، رعایت دو شرط ضروری است : یکی تعیین مدت و دیگری تعیین مهریه ، اگر در ازدواج موقت مهریه ذکر نشود ان عقد باطل است .

 

انواح نکاح

   نکاح در حقوق ایران بر دو قسم است : نکاح دائم و نکاح منقطع که آن را متعه و نکاح موقت نیز می گویند .

نکاح موقت در عمل کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و در طی زمان از اهمیت آن در جامعه ما کاسته شده است نکاح موقت از ویژگی های مذهب تشیع است و در فقه عامه آنرا معتبر نمی شناسند . در کشور های غربی نیز از این مقوله سخنی به میان نیامده است .

همچنین بخوانید : تکلیف دعوی در صورت محجور بودن خوانده چیست

   متعه مانع فحشاء و فساد است . در اجتماعی که متعه به رسمیت شناخته نشده است چون ازدواج دائم همیشه ممکن نیست ، روابط آزاد بین مردم گسترش می یابد و فحشاء و فساد توسعه پیدا می کند . علاوه بر این روابط آزاد زن و مرد در جامعه دارای هیچ گونه نظم و انضباطی نیست و تعهدی برای اشخاص ایجاد نمی کند این روابط ناراحتی های روحی و جسمی بسیاری به بار می آورد اما عقد منقطع دارای نظم و قاعده است و تعهداتی برای طرفین ایجاد می کند که به مراتب بهتر از روابط آزاد است .

 

مزیت های عقد منقطع

از جمله مزیت های عقد منقطع سرنوشت بچه ایست که گاها ممکن است حاصل این عقد باشد . فرزند یا فرزندان ناشی از عقد موقت دارای تمام حقوق فرزندان مشروع هستند و پدر و مادر مکلفند در نگهداری و تربیت آنها بکوشند .

پرسش : آیا مهریه زوجه غیر دائم همانند زوجه دایم عند المطالبه می باشد ؟ برای مثال زنی که به مدت ۵ سال با ۵۰ سکه به عقد موقت مردی در می آید آیا می تواند پس از جاری شدن عقد همه مهریه را از شوهر دریافت کند ؟

پاسخ : بله ، می تواند و از این حیث فرقی با نکاح ندارند .

 

پرسش :اگر درنکاح موقت زن از شوهر تمکین نکند آیا باز هم مستحق دریافت مهریه است ؟

پاسخ : در نکاح موقت نفقه برقرار نمی‌شود اما اگر شوهر باقی مدت را بذل نکند و زن تمکین نکند به نسبت عدم تمکین زوجه از میزان مهریه کاسته می‌شود.  (بذل مدت که از سوی شوهر در نکاح موقت صورت می گیرد موجب می شود تا رابطه زوجیت استمرار پیدا نکند.)

 

 پرسش: بعد از جاری شدن عقد نکاح موقت آیا زن استحقاق دریافت همه مهریه را دارد ؟

پاسخ : قبل از نزدیکی استحقاق نصف مهر و بعد از آن تمام مهر حق او مستقر می‌شود و اگر زوج بقیه مدت را بذل کند هر چند مدت باقی مانده باشد مهریه حسب مورد قبل از نزدیکی نصب و بعد از آن تماماً در حق زوجه استقرار پیدا خواهد کرد.

 

 پرسش : آیا در نکاح موقت زوجه از زوج ارث میبرد؟

پاسخ : تو ارث بین زن و شوهر هنگامی است که رابطه زناشویی آنان ناشی از ازدواج دائم باشد در نکاح موقت هیچ‌یک از زوجین از یکدیگر ارث نمی‌برند.

 

لطفا در صورت نیاز به مشاوره حقوقی خانواده با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

 

 

پرسش:  اگر ثمره ازدواج موقت فرزندی هم باشد و زوج فوت کند آیا این فرزند همانند فرزندان ناشی از عقد دائم از پدر ارث می برند؟

پاسخ : بله کلیه حقوق و تکالیفی که در قبال فرزندان زن دائم دارد در برابر این فرزند نیز دارا است بنابراین نفقه حضانت و سایر حقوق این فرزند مانند فرزندان دیگر بر پدر برقرار میباشد .

 

پرسش : آیا زن میتواند در عقد نکاح موقت شرط توارث یا نفقه کند ؟

 پاسخ: اگر چه در این خصوص اتفاق نظر وجود دارد و عده ای معتقدند که در نکاح موقت نیز می‌توان شرط کرد  که زن از شوهر ارث ببرد و شوهر مکلف به پرداخت نفقه باشد و در عمل بر مبنای این عقیده رفتار نمی شود لیکن برای حل مشکل زن میتواند مبلغ مهریه را به دلخواه  تعیین کند و محدوده  ای برای آن وجود ندارد.

 از مجموعه مقالات سجاد عروجی وکیل پایه یک دادگستری ، در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل خانواده با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما