کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

سرقت چک

خانه > کیفری  > سرقت چک

سرقت چک

سرقت چک |چک سفید امضاء | اثبات چک سرقتی | چک سفید | سرقت چک سفید امضاء

سرقت چک ، اثبات سرقت چک

فرقی نمی کند که چک سفید و خالی از هر نوشته ای باشد یا سفید امضاء یا تکمیل شده باشد در هر حال اگر کسی چک شما را دزدید باید برای جلوگیری از عواقب احتمالی از طریق مراجع قانونی اقدامات لازم را انجام بدهید.

وقتی یک یا چند فقره از چک هایتان توسط شخصی به سرقت برود باید سریعا به دادسرای محل وقوع جرم یعنی محل دزدیدن چک ها مراجعه کنید و با ارائه کارت ملی و شرح موضوع علیه سارق چک شکایت کنید و همچنین طبق ماده ۱۴ قانون صدور چک:  صادر کننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها با تصریح به این‌که چک مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگری تحصیل شده، می‌تواند کتبا دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد.

 

سرقت چک

سرقت چک |چک سفید امضاء | اثبات چک سرقتی | چک سفید | سرقت چک سفید امضاء

 

در این زمان بانک پس از احراز هویت دستور دهنده از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و چک را به مدت یک هفته مسدود می نماید البته بدیهی است شخصی که دستور عدم پرداخت به بانک می‌دهد باید بعد از اعلام به بانک، شکایت خود را به مراجع قضایی تسلیم کند و حداکثر ظرف مدت یک هفته گواهی تقدیم شکایت را به بانک بیاورد، در غیر این صورت پس از پایان یک هفته بانک از محل موجودی حساب به تقاضای هر کس که چک را ارائه دهد وجه آن را پرداخت می‌کند.

همان طور که مشخص است، همه کسانی که به نوعی نسبت به این چک حقی دارند مثل صادرکننده چک یا کسی که چک در وجه او نوشته شده است یا کسانی که به نوعی چک را ظهرنویسی کرده‌اند (پشت چک را امضا کرده‌اند) می‌توانند تقاضای دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند. در این خصوص شخصی که تقاضای دستور عدم پرداخت را دارد، باید مشخصات چک مثل شماره چک، تاریخ و مبلغ آن را به بانک اعلام کند و در ذیل تقاضای خود بنویسد.

 

اثبات چک سرقتی

سرقت چک |چک سفید امضاء | اثبات چک سرقتی | چک سفید | سرقت چک سفید امضاء

 

 

در خصوص تقدیم گواهی تسلیم شکایت به بانک باید گفت، در این مواقع معمولا مراجع قضایی ضمن صدور دستور در ذیل شکایت‌نامه آن را مهر و امضا می‌کنند و به مراجع انتظامی می‌فرستند و اکثر اشخاص گمان می‌کنند که اگر همین برگه را به بانک ارائه دهند، کافی است، ولی باید گفت که شاکی نمی‌تواند آن را به عنوان گواهی تقدیم شکایت به بانک ارائه دهد بلکه شاکی باید یک گواهی مستقلی در خصوص مورد از مرجع قضایی که دارای مهر و امضا و تاریخ باشد، دریافت کند و به بانک ارائه دهد. این کار به این دلیل است که بانک تا تعیین تکلیف نهایی وجه چک را به کسی پرداخت نکند.

 

تفاوت سرقت چک و چک مفقودی

بعضی ها وقتی چکی را گم یا مفقود می کنند می روند بانک و سپس در دادسرا اعلام سرقت چک می کنند که این موضوع می تواند تبعات کیفری سنگینی داشته باشد. وقتی چکی را گم کردید باید به شورای حل اختلاف محل مفقودی چک بروید و طی دادخواست حقوقی اعلام مفقودی کنید و سپس قرار اعلام مفقودی را به بانک تحویل داده تا جلوی آن چک را ببندد.

 

طبق قانون جدید:

 جعل، سرقت و مفقودی چک، با ایجاد سامانه، چک جعلی، سرقتی و مفقودی معنی نمی‌دهد. چون متناظر آن در سامانه الکترونیک وجود دارد و برگه چک صرفا یه کپی برای رد و بدل در جامعه است. هرچند حالت سنتی حفظ شده اما مبنای اصلی چک، آن اطلاعاتی‌است که در سامانه الکترونیکی در زمان صادرکردن چک وارد شده است  پس به‌دلیل اینکه اطلاعات تمامی چک‌های صادرشده در کشور نزد بانک مرکزی وجود دارد، امکان سرقت نیز به طور کامل از بین می‌رود چرا که به‌موجب این قانون هر چکی نیاز به ثبت تمامی اطلاعات در سامانه دارد و کسی جز دارنده چک نمی‌تواند وارد آن سیستم بشود.

 

از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، زهرا رنجبر لطفا در سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل کیفری با ما در تماس باشید.

برچسب ها:

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما