کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

باند جعل اسناد

خانه > کیفری  > باند جعل اسناد

باند جعل اسناد

باند جعل اسناد | موسسه حقوقی | جعل | باند جعل | چک

باند جعل اسناد:

خدا گیر : صبح یکی از روزهای پاییزی و سرد سال ۸۰ بود. فقط یادم هست که دو روز تعطیلی پشت سر هم بود و من هر دو روز را در اداره کشیک قضایی بودم ؛ یک روز برای خودم، روز بعد به جای یکی از همکارانم در یک مجتمع قضایی در شهر تهران.

 با مراجعه مامور و با اعلام اینکه خانمی با حکم جلب همسرش به دلیل ترک نفقه مراجعه کرده و تقاضای جلب همسرش را در منزلی که مخفی شده دارد ، دستور ورود به مخفیگاه همسر زن را صادر کردم . کم کم به ساعت اتمام وقت کشیک صبح نزدیک میشدم و با توجه به اینکه تقریباً پرونده هایی را که در مورد آنها دستور داده بودم در ذهنم باقی مانده بودند،  متوجه شدم که هنوز خبری از پرونده دستگیری همسر آن خانم نشده است .

نیم ساعت به اتمام وقت مانده بود که مأمور پرونده آن را آورد و روی میز گذاشت . از حال و هوای پرونده و مامور آن معلوم بود که نتیجه، نتیجه جلب یک شخص به عنوان ترک نفقه چون او نه نبود چون نه از مظنون خبری بود و نه  از شاکی ؛ فقط پرونده ای با برگ های اضافی که اصلا ربطی به پرونده جلب نداشت.

 بی‌درنگ پرونده را برداشتم . مامور همراه پرونده در حال توضیح دادن مطالبی بود و منتظر صدور دستوری از جانب من برای موضوع مورد تقاضایش بود . پرونده را که مطالعه کردم ، متوجه شدم به جای یک نفر ۶ نفر دستگیر شدند و از آنان دستگاههای چاپ، لیزر،  پرینتر و…کشف شده است.

 

باند جعل اسناد ،  باند جعل حرفه ای

 

دریافتم موضوع جعل است ولی با این همه دستگاه ، جعل اسناد عادی و ساده در کار نبود. از مامور همراه پرونده خواستم خودرویی آماده کند تا خودم در محل دستگیری حاضر شوم. بعد از حضور در محل دستگیری در زیرزمین منزلی مسکونی که حدود ۸۰ متر وسعت داشت با محلی رو به رو شدم که پر بود از دستگاه های حرفه ای لیزری ، پرینتر ، اسکنر،  انواع و اقسام قلم های ریز و درشت و خودنویس ، حدود ۱۰۰ عدد مهر مربوط به اداره های دولتی ، غیردولتی ،  شرکت های وابسته به دولت ، شرکت های خصوصی، اداره راهنمایی و رانندگی تهران ، ثبت احوال تهران و شهرستانها ، دادگاه انقلاب ، دانشگاه آزاد ، آموزش و پرورش و … آنقدر مهر آنجا بود که انسان فکر می‌کرد به هیئت دولت یا یک مرکز انتظامی رفته است .

 در بازرسی از محل مزبور ،  مقداری کالای چرمی مثل کیف و کمربند پیدا شد . در یک کارتون مقدار زیادی چک های مسافرتی ۲۰۰هزار ریالی و جالب تر از این ها ، ده ها شناسنامه سفید ، نوشته نشده و نوشته شده بدون عکس، چندین گذرنامه ،کارت خودرو، گواهینامه، مدرک دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی و…بود .

 

باند جعل اسناد ، رئیس باند با تحصیلات دانشگاهی

 

بعد از دستور جمع آوری مدارک و … و صورتجلسه آنها به کلانتری مزبور رفتم. در صحبت‌های اولیه با رئیس باند متوجه شدم که وی دارای تحصیلات دانشگاهی در سطح کارشناسی ارشد در رشته گرافیک است.

 در صحبت با او مشخص شد که دو تن دیگر از همکاران وی نیز مهندس هستند . وای برما تحصیل‌کردگانی که امین علم خود نباشیم و از آن در راه درست استفاده نکنیم.

 با توجه به اهمیت موضوع پرونده و جرم جعل که تخصصی بود ، پرونده به اداره آگاهی ارسال شد و شخصا بعد از ظهر همان روز بعد از اتمام کشیک  اداره، به اداره آگاهی رفتم تا تحقیق مفصل تری از مجرمان دستگیر شده انجام دهم.

 

باند جعل اسناد ، جعل ویزای اروپا ، رئیس باند

 

 پس از صحبت های فراوان به رئیس باند ،  وی اظهار داشت که من مدارک ایرانی را جعل نمی کنم و کار اصلی من جعل روادید( ویزای )  اروپاست.

 یعنی من برای مسافرانی که قصد مراجعت به اروپا دارم و توانایی گرفتن روادید شینگن برای ورود به کشور های عضو شینگن را ندارند ، روادید جعل می کنم و آنان را به اروپا می فرستم .

آنها هم پس از رسیدن به مقصد،  روادید را توسط افراد دیگر به من بر می گردانند و من با ایجاد تغییری کوچک در آن روادید و الصاق و جعل آن درگذر نامه شخص دیگری که آن گذرنامه هم گذرنامه جعلی است ، این فرد را نیز به اروپا می فرستم و این چرخه را بارها تکرار می کنم.

 

در صورتی که نیاز به وکیل حقوقی دارید با ما تماس بگیرید.

 

 وی مدعی بود که سه سال است فقط مسافر به اروپا می فرستد و قبل از آن حدود سه هزار نفر را با روادید جعلی به کشور عربستان برای حج فرستاده است. جالب بود؛ انجام فعل مجرمانه و جرم جعل  برای اعزام حاجی به مکه! یا اینکه نه، جعلبرای پول؟! اهداف کدام بود؟ واقعا مشخص نبود .

 از او در خصوص ۹۷ عدد مهر مربوط به اداره ها و وزارتخانه ها و دانشگاه های مختلف و نیروی انتظامی و مقادیر زیادی چک های مسافرتی جعلی سوال کردم. پاسخ او جالب بود.  او گفت من هر مدرکی را که میبینم  – چه رسمی، چه غیر رسمی –  یک عدد از آن جعل می کنم که ببینم آیا می توانم درصورت نیاز از رو آن یکی درست کنم یا نه؟!  جالب تر اینکه وجود کیف و کمربند های چرمی را دلیلی برای خرج کردن چک های مسافرتی جعلی عنوان می‌کرد؛ یعنی چک های مسافرتی را چنان ماهرانه جعل کرده بود که توانسته بودند  به سادگی آنها را خرج کنند.

او در خصوص شناسنامه ها و گذرنامه ها اذعان می‌داشت که وجود آنها به این دلیل است که برای اعزام جعلی افراد به ارو پا به آنها نیاز دارد ؛ به نوعی یک صادرکننده از هر نوع مدرکی که بتوان فکرش را کرد. به گفته خودش سه سال بود که مشغول جعل روادید شنگن بودند و هیچ مشکلی برایشان پیش نیامده بود .

 

باند جعل اسناد ، دستگیری باند

 

حالا چطور اتفاقی دستگیر شده بودند ، موضوعی است که راجع به آن توضیح خواهم داد .

اعضای این باند در خصوص ساختن مهر، طراحی و شبیه سازی مدارک ،  افرادی حرفه‌ای در نوع خود بودند و آنچه را که می خواستند می‌ساختند و جعل میکردند.

 اما موضوع نحوه دستگیری آنان ؛  همانطور که گفتم خانمی به دنبال همسر متواری خود می‌گشت و از وی به عنوان ترک نفقه شکایت کرده بود .او حکم جلب همسرش را گرفته بود که پس از پرس و جوی فراوان محل اختفای وی را پیدا می‌کند و با اعلام آن به مرجع قضایی سبب دستگیری همسرش می شود که به قول بعضی از مجرمان بدینگونه وی خدا گیر می شود.

 

باند جعل اسناد ، نتیجه گیری

 

 هرگاه به یاد این پرونده می افتم مطالبی از ذهنم خطور می‌کند . آنها که مدعی بودند سه سال است بدون هیچگونه مشکلی مسافر به اروپا می فرستند با طرح شکایتی که ارتباطی با کارشان نداشت دستگیر شدند و این نشان می‌دهد که بار کج هیچگاه به منزل نمیرسد، حتی اگر بسیاری از راه با آسودگی و به آسانی طی شود و با وجود اینکه درآمد بسیاری از این راه کسب می‌کردند، حتی توان پرداخت نفقه نزدیکان و خانواده خود را نیز نداشتند.

 

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما