کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

کلاهبرداری شرکت و زمین

خانه > کیفری  > کلاهبرداری شرکت و زمین

کلاهبرداری شرکت و زمین

کلاهبرداری شرکت و زمین | چک بلامحل | چک | کلاهبرداری

کلاهبرداری شرکت و زمین

کلاهبرداری شرکت و زمین : در تحلیل و بررسی این موضوع می توانیم به عدم دقت مردم به این که شرکتی در یک کوچه بن بست و طبقه دوم مسکونی دایر می شود و تنها به این دلیل که در روزنامه های کثیرالانتشار آگهی هایی به چاپ رسیده، برای خرید اتومبیل به شرکت اعتماد كاذبی نموده و اقدام به پرداخت پول نقد کرده اند.

کلاهبرداری شرکت و زمین  ، مدیر عامل و کارمند

البته با بررسی بیشتر در عملکرد شرکت به این نکته پی می بریم که مردم از طریق آگهی با منشی های شرکت تماس گرفته و با هر مراجعه به دفتر شرکت به کارمندهای مربوط انعقاد قرارداد مراجعه می کردند و پس از عقد قرارداد چک های جاری و مسافرتی خود را به کارمندان تحوید میدادند پس از آن و قرارداد آن ها توسط مدیرعامل امضا میشده است و سپس چک ها توسط یکی از کارمندان از طریق بانک ها وصول میشدن  .

 

کلاهبرداری شرکت و زمین | چک بلامحل | چک | کلاهبرداری

 

 

در عملکرد شرکت ملاحظه میکنیم که شخصی که کلاهبری کرده و وجوه دریافتی را با خود برده است هیچ ارتباط مستقیمی با مردم نداشته است و با ایجاد فضایی کاذب با عنوان این که شرکت دارای اعتبار است به اخذ پول از مردم اقدام کرده است .

به طور کل میتوانیم بگوییم که در نمونه های مشابه چند دلیل برای ارتکاب به این عمل و بردن اموال مردم وجود دارد :

اول طمع مردم به اینکه با پرداخت وجه ناچیز ، صاحب اتومبیلی گران قیمت می‌شوند.

دوم روزنامه کثیرالانتشار و مجلات بدون بررسی و تائید این شرکت ها از طریق مراجع قانونی اقدام به درج آگهی آن ها میکنند. به طور مثال اگر اتومبیل های مورد نظر مربوط به کارخانه ای خاص میباشند باید حداقل استعلام از کارخانه مذبور و یا استعلام از نیروی انتظامی محل در جهت تائید شرکت و مدیر عامل بگیرند که این نیز نیازمند تحقیقات جامع توسط نیروی انتظامی در جهت تائید این گونه شرکت هاست. و سوم حیله و تقلب و ایجاد جوی کاذب در جهت جلب اعتماد مردم توسط شخص کلاهبردار می‌باشد.

 

کلاهبرداری شرکت و زمین | چک بلامحل | چک | کلاهبرداری

 

 

کلاهبرداری شرکت و زمین ، تعریف کلاهبرداری به روش جدید

 

کلاهبرداری ترساندن مردم از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع

 

 در تعریف کلاهبرداری گاهی اوقات امیدوار کردن به امور غیر واقع و یا ترساندن مردم از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع یکی از راه های حیله و تقلب در جهت کلاهبرداری است. به طور مثال کلاهبردار زمینی با ملکی که ارزش چندانی ندارد را یا این عنوان که قرار است بزرگراه یا جاده ای در نزدیکی آن احداث شود و به واسطه آن قیمت زمین یا ملک چند برابر خواهد شد ؟

آن زمین یا ملک کم ارزش را با ارزشی بالا به اشخاصی میفروشند و یا زمین یا ملکی که دارای ارزش بالایی می باشد را با قید این که قرار است مسایلی به وجود بیاید و ارزش آن ناچیز شود را به قیمت و ارزشی کم و ناچیز خریداری می نماید.

ترساندن مردم از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع

در جایی دیگر در تعریف کلاهبرداری در قانون، جعل عنوان و انتصاب خود به ارگان های مهم دولتی آمده که در این خصوص مثالی که می توانیم بیاوریم این است که شخصی با مطالعه مقاله ای به عنوان «جلوگیری از فرار مغزها» و با انتصاب خود به یکی از ارگان ها و نهاد های مهم کشوری، خود را نماینده خاص آن ها در خصوص قبولی افرادی که حاضرند مبالغی را پرداخت نمایند و در کنکور دانشگاه ها قبول شوند اقدام به دریافت مبالغی از حدود ۲۰نفر نموده و در استدلال صحت ادعای خود مقاله مذکور را به مردم نشان داده است.

این شخص حدود هشتاد میلیون تومان کلاهبرداری نموده بود که دستگیر و پس از اعاده وجوه دریافتی باکیفرخواست و قرار مجرمیت به دادگاه اعزام شد. در این جا می بینیم که افرادی که به این شخص مراجعه نموده اند، به دلیل این که به دور از ضوابط و شرکت در کنکور دانشگاه بتوانند وارد دانشگاه شوند، حتی بدون این که هیچ گونه تحقیقاتی در خصوص فرد کلاهبردار ویا تحقیق در خصوص این که آیا اصلا چنین طرحی وجود دارد و آیا نهاد نامبرده شده توسط کلاهبردار این موضوع را تایید می کند با توجه به این که حتی شخصی کلاهبردار عنوان نموده بوده که این طرح فوق العاده سری است و این نکته خود شک برانگیز است، اقدام به پرداخت وجه به فرد کلاهبردار نموده اند.

 

کلاهبرداری شرکت و زمین | چک بلامحل | چک | کلاهبرداری

 

در نوع دیگری از کلاهبرداری، افرادی ممکن است در سازمان های دولتی یا نهادهای وابسته به آن ها و یا حتی از کارکنان آن نهادها باشند ولیکن توانایی انجام کار به نحوی که وعده داده اند را ندارند که قانون گذار برای این گونه افراد مجازات هایی شدیدتر از مجازات برای افراد عادی در نظر گرفته است، به طوری که در قانون ذکر شده :

کلاهبرداری شرکت و زمین ، مجازات کلاهبردار

مجازات کلاهبردار

در مجازات کلاهبردار علاوه بر وصول مال به صاحبش، حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده محکوم می شود در صورتی که فرد کلاهبردار از کارکنان موسسات و سازمان ها و نهادهای دولتی با قوای سه گانه و همچنین نیروهای مسلح باشد، مجازاتی که قانون گذار برای وی تعیین نموده است علاوه بر رد مال به حبس از دو تا ده سال وانفصال ابد از خدمات دولتی و پرداخت جزای نقدی معادل مال اخذ شده محکوم می گردد.

 

کلاهبرداری شرکت و زمین | چک بلامحل | چک | کلاهبرداری

 

در آخر می توانیم بگوییم که کلاهبردار همیشه برای ارتکاب جرم کلاهبرداری به حيل وصور مختلف به جلب اعتماد مردم می پردازد و راه پیش گیری مردم از وقوع این جرم عدم اعتماد کاذب وسریع وعدم اغفال در خصوص مشاهده ظاهر فریبکارانه فرد کلاهبردار و حداقل تحقیقات لازم در مورد ادعای شخص کلاهبردار می باشد، ولیکن با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی هر روزه راه های جدید در جهت کلاهبرداری به وجود می آید که فقط با آگاهی و برخورد بدور از هرگونه اعتماد قبل از تحقیقات می بایست از این مسایل جلوگیری نمود. 

کلاهبرداری شرکت و زمین ، پایان

جناب بازپرس باز هم از این که با وجود ذيغ وقت،وقتی را در اختیارمان قرار دادید و با سعه صدر پاسخگوی سوال و مبحث این شماره بودید از شما بی نهایت سپاسگزاریم.

برداشت شده از مجموعه مقالات دکتر اسماعیلی ، مدیر عامل موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد *

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

 

مقالات مرتبط با این موضوع :

 

روش های جدید کلاهبرداری

سفید مهر و سفید امضا

خیانت در امانت چیست

سوءاستفاده از سفید_امضاء (جعل)

نکات جلب سیار متهم

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما