کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
فهرست
 

تجارت الکترونیک

خانه > دعاوی حقوقی  > تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک

تجارت الکترونیک چیست

 تجارت الکترونیکی به معنای انعقاد قرارداد انتقال کالا و خدمات و اسناد تجاری از طریق ابزارهای پیشرفته الکترونیکی می باشد اهمیت آن در بازار جهانی است که بخش های بزرگی همانند تجارت مخابرات آموزش و پرورش و بهداشت و حتی دولت را تحت تاثیر قرار می دهد.

عدم بهره برداری از تجارت الکترونیکی ، تجارت الکترونیکی چیست

عدم بهره‌گیری از تجارت الکترونیکی به معنای از دست رفتن فرصت‌های لحظه‌ای زودگذر در تجارت جهانی تضعیف موقعیت رقابتی و منزوی گشتن در عرصه تجارت بین المللی است . آگاهی بر این امر کشور های مختلف را به توسعه تجارت الکترونیکی رهنمون کرده است.

 

در صورت سوال و یا نیاز به وکیل حقوقی با ما در تماس باشید

 

اما رشد این تجارت با طرح مسائل متعددی در زمینه قواعد حاکم بر قراردادها صلاحیت های فراوان حاکم و ادله اثبات دعوی همراه بوده است که یافتن پاسخی برای آن در نظام های حقوقی ضرورتی انکارناپذیر می‌باشد از این روکشور های مختلف از سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای درصدد وضع و پیش‌بینی قانون در این زمینه برآمده‌اند. سیستم حقوقی کشور ما نیز از این که گردونه خارج نمی باشد و در این راستا می‌تواند از تجارب دیگر ملت ها و الگوهای نهادهای بین المللی بهره بگیرد .

 در ایران نیز به منظور به رسمیت شناختن تسهیلات جدید ارتباطی در امر تجارت و یا به عبارت بهتر در خصوص مبادلات تجاری ملی و بین المللی قانونی تحت عنوان قانون تجارت الکترونیک به تصویب رسیده است که در آن قراردادهای منعقده از طریق واسطه‌ای الکترونیک اسناد و ادله الکترونیکی امضای الکترونیک به رسمیت شناخته شده‌اند و برخی از جنبه‌های حقوقی مطرح در بستر تجارت الکترونیک مورد توجه قرار گرفته است.

این قانون که ترجمه قانون نمونه تجارت الکترونیک آنستیرال است در واقع مبنای قانون تجارت الکترونیک در ایران محسوب می‌شود که به روابط معاملاتی افراد در اینترنت وجهه قانونی بخشیده است .البته قواعد عمومی قراردادها نیز همچنان به قوت و اعتبار خود در مورد قراردادهای الکترونیک پابرجاست و در مورد نظر در موارد سکوت که ابهام قانون تجارت الکترونیک می‌توان به ان ها رجوع کرد.

نویسنده : کارشناس حقوقی ، لیلا عبادی

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما