کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

خانه > کیفری  > علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای | کلاهبرداری | کلاهبرداری رایانه ای | چک | چک بلامحل

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای : یکی از اصلیترین علل روانی ارتکاب کلاهبرداری رایانه ای; این فرآیند روحی است فرد علاقه ای به تلاش و کوشش نداشته و دلش میخواهد با یک قدم از ابتدای خانه خود تا انتهای ۵٫ هدف رسیده و بدون تلاش و زحمت صاحب رفاه اجتماعی شود.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ،کلاهبرداری میلیونی

کلاهبرداری میلیونی توماس از دختر جوان: دختری جوان با مراجعه به دادسرای جرائم رایانه ای تهران ۱۱ کلاهبرداری۵ میلیون تومانی از وی دارد. این دختر در حالی که بسیار آشفته و پریشان ۱۱ ادعا کرد پسر جوانی قصد اخاذی بود رو به قاضی ویژه جرایم رایانه ای قرار گرفت و گفت:

از طریق شبکه مجازی با پسر جوانی که خود را” توماس” از فرانسه معرفی می کرد; آشنا شدم. به نظر پسر خوبی میآمد و میگفت دختر رویاهایش را پیدا کرده است. او با چرب زبانی هایش مرا گول زد. او می گفت خانواده اش در ایران برای وی جشن تولد گرفته اند و به همین دلیل سه روزه به ایران میآید و این فرصت خوبی است که با هم آشنا شویم.

من هم به مراسم رفتم اما… دختر جوان سرش را به زیر انداخت و گفت: وی از من چند فیلم و عکس تهیه کرده است و می گوید میلیون تومان پرداخت نکنم تصاویرم را در فضای مجازی پخش میکند و آبرویم را نزد خانواده ام ۱۱ اگر مبلغ می برد. من هم از ترس پدر و برادرانم نمی دانم چه کاری انجام دهم.

با ادعای این دختر پرونده در دادسرای جرایم رایانه ای مطرح شد و مأموران برای شناسایی و دستگیری پسر شیاد وارد عمل شدند.آنها با رازگشایی از این پرونده به تجسسهای ویژهای دست زدند به سرنخهایی نیز رسیدند.کارآگاهان با ترفندهای پلیسی و آموزش لازم به دختر فریبخورده; توانستند پسر کلاهبردار را به محل قرار ملاقات بکشانند و در یک عملیات ضربتی وی را در جنت آباد غافلگیر کردند.

پسر جوان که تصور نمی کرد از سوی پلیس شناسایی شود با احساس سردی دستبند شوکه شد و سعی کرد خود را به بی گناه جلوه دهد اما بررسیهای پلیس از تلفن همراه این پسر دختر در ارتباط است و حدود ۸۵ نشان میداد وی در شبکه های اینترنتی از جمله ویچت ;تانگو و… با حدود ساله که با مدارک پلیس روبرو ۲۳ فیلم و تصاویر خصوصی از آنان در تلفن همراه وی وجود داشت. پسر ۳۱۱ شد به ناچار لب به بیان حقیقت گشود و گفت:

در فضای مجازی با دختران جوان آشنا میشدم و با استفاده از سادگی آنان خود را توماس از فرانسه معرفی میکردم و آنان که سودای زندگی در خارج از کشور را داشتند فریب می دادم و پس از گرفتن هدایا; ارتباطم را با آن قطع میکردم یا با در دست داشتن تصاویر خصوصیشان در جرائم کلاسیک گاه مجرم برای حصول و موفقیت در ارتکاب جرم باید مسیری دشوار طی کند تا در نهایت بتواند مالی دریافت کند یا خسارتی به دیگری وارد آورد.

 

بیشتر بخوانید : در مورد چک بلا محل

 

حجم این مال به دست آمده یا خسارت وارده از یک حدی فراتر نمیرود; اما در جرم کلاهبرداری رایانه ای به دلیل سهولت ارتکاب جرم و حجم زیاد موضوعات; سرعت عملکرد رایانه ای; عدم نیاز به تخصص یا تخصص بالا; عدم نیاز به حضور فیزیکی مرتکب در محل همگی موجب گردیده ، تا به سود بیشتری دست یابد و گاه به چندین هزار برابر جرائم معمولی برسد(. اکبری آدینه .)۳١ ص،۱۳۸۸

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ،خودنمایی : 

 

برخی از افراد برای نمایش خلاقیت و هوش خود دست به کلاهبرداری رایانه ای میزنند و به این وسیله با ایفای چنین نقشی نیاز به تعلق خاطر گروهی خود را برآورده میکنند . ارتکاب این جرایم از آنجایی که منعکسکننده معایب سیستم ها و نحوه نفوذ پذیری به شبکه و سیستم های رایانه ای است; لذا اتخاذ تدابیر پیشگیرانه امنیتی مفید است .افراد بسیاری برای آنها را تهدید میکردم مبلغ بیشتری به من پرداخت کنند.

پسر شیاد در بازجوییها گفت: روز دستگیری نیز با خودروی یکی دیگر از دختران سر قرار ملاقات آمده بودم که از سوی پلیس دستگیر شدم. متاسفانه دختران ساده لوح به راحتی در دام شیادان میافتند و آنها نیز با نقشه هایشان به فریب ساده لوحان میپردازند به راحتی از کنار این حوادث میگذرند. خانوادهها مراقب اعمال و رفتار فرزندانشان باشند چرا که آنان با در دست داشتن یک تلفن همراه می توانند با فشردن یک کلید وارد دنیای مجازی شوند و با گذاشتن عکس های خصوصی شان در شبکه یا ارسال به افراد بیگانه مورد سوء استفاده و آزار و اذیت قرار گیرند. همانطور که در پرونده مذکور هم کلاهبرداری رایانه ای و هم دیگر جرایم قانون جرایم رایانه ای صورت پذیرفت و یا حداقل در شرف .)http://eghtesadbartar.ir ارتکاب بوده که با دخالت موقع پلیس فتا پیشگیری شد.(

گذراندن وقت و سرگرمی ارتباطات گستردهای در فضاهای مجازی برقرار می کنند; غافل از آنکه یک ارتباط به ظاهر ساده و پیش پا افتاده می تواند کوچکترین اطلاعات فردی و شخصی افراد را در اختیار مجرمین بگذارد .امروزه اطلاعات مهمی راجع به اشخاص و مشاغل به صورت الکترونیکی ایجاد; ذخیره; پردازش و مبادله میشود که باید امنیت اطلاعات کام لا حفظ شود .این اطلاعات میتواند بستر مناسبی برای این دسته از مجرمین باشد.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای-علل اجتماعی :

 

۴ علل اجتماعی به آن دسته از عواملی گویند که مجرم تحت تاثیر محیط سیاسی،خانواده نابسامان ،همسالان معرض مرتکب بزه کلاهبرداری رایانه ای می شود.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای محيط سياسی :

 

۱-۴ بیثباتی سیاسی یکی از عوامل کلاهبرداری در فضای مجازی است. تأثیر عوامل سیاسی بر کلاهبرداری رایانه ای بیشتر بر پایه و مبنای جاسوسی اطلاعات; اختلال در داده ها و برنامه ها و ضربه زدن به اقتصاد جامعه است. موجب تضعیف اقتدار حاکمیت دولت شده آن را در ، ضمن اینکه آسیب های سیاسی آن ایجاد وحدت ملی و امنیت اجتماعی و امنیت اطلاعاتی دچار چالشهای جدی می کند. غالب ا دولت ها قادر به حمایت مستقیم از شهروندان خود در زمینه جرایم ارتکابی در فضای مجازی نمی باشند; اما میتوانند صرفا ابزارهای کافی اتخاذ کنند تا به واسطه آن شهروندان بتوانند خودشان از خودشان حمایت کنند.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ، خانواده های نابسامان 

 

محیط خانوادگی محیطی است که فرد در آن به دنیا آمده و به حیاتش ادامه میدهد. محققان بر این عقیده اند که فرد تحت تأثیر شدید والدین و دیگر اعضای خانوادهاش قرار میگیرد و به همین دلیل وضع خانوادگی او در بروز رفتارهای خطرناک و ارتکاب جرایم رابطه مستقیم دارد.

اینگونه تأثیر بر شکل گیری شخصیت و منش افراد و در نتیجه، رفتارهای آتی آنان همواره در این باره مینویسد:اثرات سال های عمر بر ۱ مورد توجه بیشترمتفکران بوده است. دوگرف روی تکوین و تحول آتی شخصیت افراد بسیار بدیهی بوده و اگر خانواده به وظایف تربیتی عمل نماید و اگر روابط بین والدین و فرزند طبیعی بوده و در محیط، جوّ عاطفی، دوستی ومحبت حاکم باشد و در نهایت، اگر تمام نیازهای طبیعی تأمین گردد،طفل به راحتی اجتماعی شده و همچنین در روابط خانوادگی و خارج از آن، رفتارهای طبیعی و معتدل خواهد داشت.

اما اگر شرایط وموقعیت به صورت دیگری باشد، یعنی خانواده از نظر تربیتی دچار نقیصه شده و اگر طفل از کمبود شدید عاطفی رنج ببرد و اگر والدین از هم جدا شده باشند، بدیهی است نتایج زیانبار آن دیر یا زود در طفل مشاهده خواهد شد. خانواده نقش تعیین کننده و قاطعی در ( ۸۲-۱۳۸١ انگیزه شناسی بزهکاری جوانان ایفا مینماید) قاسمی روشن، بنابراین، خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی که افراد با آن سروکار دارند، حسب وضعیت و شرایط حاکم بر آن، تاثیر زیادی در جامعه پذیری یا اجتماع گریزی افراد دارد.

اینگونه تاثیرات منفی، اختصاص به جرم خاصی نداردو چه بسا شرایط حاکم بر یک خانواده به گونه ای باشد که در آن ارتکاب انحرافات رایانه ای امری قبیح محسوب نگردد و کودک و نوجوان در خانواده با نوعی مشوق روبرو باشند. یقینا فرد حاضر دراینگونه شرایط، رفتارهای معارضی را در جامعه بروز خواهد دادکه متاثر از شرایط نابهنجار خانواده وی خواهد بود.

 

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ،همسالان معارض :

 

گروه همسالان از دیگر نهادهای مرتبط با دنیای شخصی افراد میباشد که در رشد شخصیت اجتماعی کودکان از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار است. چرا که کودکان در میان همسالان خود احساس امنیت میکنند، برای رفتارهای خود هنجار مناسب مییابند، فهم ودرکشان نظم معینی پیدا میکند، مهارت بدنی و اجتماعی لازم را بدست میآورند و انگیزه مشارکت و همیاری افراد در ،۸ با دیگران را در خود تقویت مینمایند.

طبق نظریه معاشرت ترجیحی ساترلند معاشرت با دوستان و آشنایان و بالاخص کسانی که برای وی اهمیت زیادی دارند، یکسری اعمال و اقدامات را فراگرفته و با تجزیه و تحلیل آنها برخی از این اقدامات را ترجیح داده و سعی در تقلید از این الگوها مینماید.بنابراین، نوع گروه همسالانی که فرد در آن عضویت دارد وهنجارها و ارزشهای حاکم بر این گروه تاثیر بسزایی در افکار و رفتارهای اعضای خود خواهد گذاشت.

تا جایی که کودکان ونوجوانان یا در سطحی بالاتر مجرمین حرفهای با آموزش نحوه ارتکاب جرایم از اعضای گروه، به ویژه جرایم رایانه ای که نیارمند کسب تخصص میباشند، مرتکب آن جرم می گردند.بنابراین، نقش اطرافیان و دوستان در گرایش به ارتکاب جرم بالاخص جرایم رایانه ای که نیازمند مساعدت و مشورت با متخصصین و مجربین در این امور است، انکار ناپذیر میباشد.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای -علل اقتصادی

یکی از مهمترین علل تاثیر گذار در جرایم خصوصا جرم کلاهبرداری رایانه ای علل اقتصادی که شامل :شرایط نامساعد اقتصادی،محیط اقتصادی،بیکاری میباشد در ذیل این علل مورد بررسی قرار میگیرد : شرایط نامساعد اقتصادی ۱-۵ تورم، فساد اقتصادی، فقر اقتصادی، بیکاری و وضعیت نابسامان زندگی از جمله عللی است که از گذشته تاکنون جوامع انسانی را تحت تاثیر قرار داده و همواره آثار خود را در زمینه های سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و حقوقی نشان داده است. تا جایی که در مکتب مارکسیست زیربنای همه ی مسایل را اقتصاد و مسایل اقتصادی تشکیل می دهد.

در این راستا افرادی چون بکر، جوکوئیست تحقیقات خود را حول محور اقتصاد و تاثیر این متغیر ۱۱ بلاک و هینکه ، بر ارتکاب جرم متمرکز کرده اند. این تفکرات به گونه ای خفیف تر در وضعیت کنونی نیز وجود دارد و در واقع میتوان برای این تفکرات مصداق عینی ذکر کرد. بنابراین، جرایم اعم از سنتی و رایانه ای در پاره ای موارد متاثر از شرایط اقتصادی فرد و جامعه قرار خواهند گرفت و به عبارتی دیگر، ارتکاب جرم راه حلی جهت رهایی از فشاری است که طبق نظریه فشار از عوامل اقتصادی بر فرد تحمیل گردیده است تا جایی که امروزه طبق آمار ۱۱ رابرت مرتون درصد جرایم رایانهای را جرایم مرتبط با امور مالی و اقتصادی ۳۱ اعلام شده در ایران حدود تشکیل می دهد )

 

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

 کلاهبرداری و سرقت داده ها جهت کسب مال تحت عنوان فیشینگ از جمله جرایم سایبری است که میتواند زیربنای اقتصادی داشته باشد. فقر اقتصادی یا جنون ثروت ممکن است فرد را تحریک به استفاده از ابزارهای نامشروع جهت کسب ثروت نماید و در این راستا از رایانه به عنوان محیطی امن استفاده کرده و با نشستن در خانه و استفاده از یک رایانه و مقداری تخصص سیستمهای اقتصادی را مختل می نماید.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

بنابراین، آنچه که در برخی موارد موجب شکل گیری جرایم مذکور میگردد، شرایط نامساعد اقتصادی فرد یا جامعه است. چه بسا با ایجاد یک سیاست اقتصادی مناسب در جامعه به میزان قابل توجهی از میزان جرایم بالاخص جرایم رایانه ای کاسته شود. این وضعیت را در پاره ای موارد میتوان منطبق با نظریه نابهنجاری رابرت مرتن دانست.

طبق این نظریه، زمانی که اهداف و ارزشها در جامعه تعریف میگردند و امکانات مالی و سرمایه به عنوان ارزش معرفی میگردد و در کنار آن راه های مشروع رسیدن به این اهداف محدود و رنجآور باشد، فرد به ابداع دست خواهد زد و راههای نامشروع را برای رسیدن به اهداف مشروع خود انتخاب میکند )که۱۱۱-۱۳۳۱ (فرانکپی و ماری لیندی، یکی از ساده ترین وکم خطرترین این راهها استفاده از رایانه است.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ، محيط اقتصادی :

 

 شرایط اقتصادی فرد و جامعه; رابطه ای موثر با جرم دارد. نابرابری اقتصادی ; مولد بزهکاری است و آمارها; نشان دهنده رشد بزهکاری به موازات رشد اختلافات طبقاتی است.
فیشینگ نوعی سرقت آنلاین است که در آن فرد از ایمیل های فریب دهنده برای جذب افراد به وب سایتهای ۱۲ جعلی استفاده نموده و با حیله و ترفند باعث میگردد تا افراد دادههای مالی خود از قبیل شماره کارتهای اعتباری، Kunz and ) رمز عبور و نام کاربری حساب و رمزهای امنیتی را در در وبسایت مذکور فاش نمایند (Wilson,2۱۱۴:۱۴

یک رابطه همبستگی بین تمرکز ثروت و وقوع جرم وجود دارد. اقتصاد عامل اصلی توسعه یافتگی محسوب می شود. سیاستگذاریهای اقتصادی بایستی به گونه ای باشد که یک نوع توازن و انسجام اقتصادی را در کشور به وجود آورد .فقر و محرومیت مادی را شاید بتوان گفت از مهمترین عوامل به وجود آورنده کلاهبرداری رایانهای است.

فردی که دچار این آسیب اجتماعی است; از یک سو از لحاظ روانی احساس حقارت و مغبون بودن می کند و از جامعه طلبکار می شود و از سوی دیگر چون جامعه را مسئول محرومیت و فقر خود میپندارد; نوعی احساس انتقام در او پرورش می یابد .

در موارد بسیاری ارتکاب جرائم رایانه ای که به ظاهر اقتصادی نیست; با انگیزه اقتصادی شکل می گیرد و بلعکس برخی جرایم رایانه ای به ظاهر اقتصادی با انگیزه های غیر اقتصادی ارتکاب می یابد.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ، نفوذ به سیستم

به عنوان مثال در پرونده ای فرد پس از نفوذ به سیستم رایانه ای قربانی خود و تحصیل اسناد و مدارک شخصی وی; اقدام به اخاذی از او کرد و بلعکس در پرونده ای دیگر متهم صرف ا با هدف ابراز توانایی خود در هک; مبادرت به نفوذ به حساب بانکی یکی از مشتریان بانک کرده و مبلغی را برداشت و آن را عین ا به بانک مسترد کرد تا فقدان امنیت شبکه بانکی و توانایی بالای خود را در این زمینه به رخ بکشد.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ، بيکاری :

 

عامل مهم دیگری که در ایجاد کلاهبرداری رایانه ای; نقش عمده دارد بیکاری است. بیکاری از دو جهت در ازدیاد کلاهبرداری رایانه ای نقش دارد.

وجود فرصت های اضافی و خالی بودن اوقات فراغت : 

وقتی افراد جامعه به ویژه جوانان فرصت های اضافی داشته باشند و این فرصت ها از مجرای درست و صحیح نتواند مورد استفاده قرار گیرد طبعا به روشهای غیر اصولی و ضد اجتماعی کشیده میشود. موارد بسیاری از کلاهبرداری و بزهکاری که از روی بی حوصله گی و یا برای تنوع و سرگرمی صورت میگیرد نمونههایی از این نوع است.

نداشتن درآمد کافی برای گذران زندگی : ۲-۳-۵ هر فرد بیکاری ناچار باید به نحوی زندگی خود را بگذراند و برای گذران باید درآمدی داشته باشد. چون کسب درآمد نمی تواند از راهها و شیوه های درست و قانونی تامین شود چه بسا که به راههای غیرقانونی کشیده می شود.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای

-علل فرهنگی :

 

۶ علل فرهنگی در همه جرایم وجود دارد ولی در جرم کلاهبرداری رایانه ای با توجه به اینکه در صورتی که فرهنگ صحیح استفاده از رایانه همگانی گردد این جرم بسار کاهش میابد ای علت ازاهمیت دوچندانی برخوردار میباشد

 ضعف فرهنگی دین، مذهب و اعتقاد به ارزشهای تعیین شده جامعه از ابزارهای بسیار مهم سیاست جنایی یک جامعه در مبارزه یا پیشگیری از جرم محسوب میگردد. تا جایی که به طور مثال، در محدوده

اعتقاد به ارزشهای دینی، ناخودآگاه فرد را از ارتکاب جرایم رایانه ای بازخواهد ، ی رایانه داشت. بنابراین، تضعیف این اعتقادات، بی تفاوتی فرد به ارزشهای جامعه را به همراه داشته و این معضل تاثیر خود را در رایانه که محیطی امن و آرام برای ارتکاب اقدامات معارض با قانون است، بروز می نماید.

نبود آموزش و فرهنگ استفاده درست از رایانه۲-۶ فقدان فرهنِ گ استفاده ی صحیح از رایانه در کشورهای درحال توسعه و عدم آگاهی از خطرات و آسیبهای رایانه میتواند از علل دیگر شکل گیری محیطی مستعد برای ارتکاب جرم کلاهبرداری رایانه ای محسوب گردد.

همچنین نبود آموزش صحیح درنحوه استفاده از رایانه که این امر باعث نداشتن اطلاعات ودانش صحیح در این زمینه میگردد که این امر خود یکی علل از گرایش مرتکبین به این جرم می باشد که می توانند با سو استفاد از این ضعف فرهنگی و آموزشی در استفاده از رایانه به راحتی جرم مد نظر خود را انجام دهند (علل کلاهبرداری رایانه ای)

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای -نتيجه گيری:

 

 کلاهبرداری رایانه ای به لحاظ خلاقیت مرتکب آن و سهولت و کثرت ارتکابش مهمترین و شایعترین جرم اقتصادی فضای مجازی رایانه و اینترنت محسوب میشود و برای مقابله و راهی جز شناسایی علل کلاهبرداری رایانه ای نداریم علل ، پیشگیری با این جرم مهم کلاهبرداری رایانه ای شامل علل فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی میباشد علل فردی ۱-۷ -میزان ۱ علل فردی موثر در جرم کلاهبرداری رایانه ای را می توان به زیر شاخه هایی – علل و انگیزه های روانی و عاطفی که خود به عواملی مانند:فقر ۳ – عوامل ذهنی ۲ تحصیلات عاطفی، ناکامی، حسادت ،راحت طلبی و تنبلی اجتماعی، خود نمایی تقسیم می شود .

علل اجتماعی که در فرد اثر گذار می باشد و باعث می شود تا اینکه آن به سمت جرم -۳ – خانواده های نابسامان ۲ – محیط سیاسی ۱ کلاهبرداری رایانه ای سوق پیدا کند نیز شامل همسالان معارض می باشد علل اقتصادی ۳-۷ علل اقتصادی که از مهمترین علل جرم کلاهبرداری رایا نه ای می باشد به زیر مجموعه – بیکاری( وجود فرصت های اضافی ۳ – محیط اقتصادی ۲ -شرایط نامساعد اقتصادی ۱ های و خالی بودن اوقات فراغت ،نداشتن درآمد کافی برای گذراندن زندگی) علل فرهنگی ۴-۷ علل فرهنگی در همه جرایم تاثیر گذار هستند.

ولی در جرم کلاهبرداری رایانه ای نقش فرهنگ و آموزش غیر قابل انکار است که علل فرهنگی جرم کلاهبرداری رایانه ای را میتوان – نبود آموزش و فرهنگ استفاده درست از رایانه ۲ – ضعف فرهنگی ۱اینگونه دسته بندی کرد: می باشد در نهایت با شناخت دقیق این عوامل می توان گام موثری در پیشگیری و مقابله با کلاهبرداری برداشت فلذا با توجه به تحقیقات صورت گرفته میتوان چند پیشنهاد را در این زمینه ارائه داد .

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای -پيشنهادات :

 

درجرم  کلاهبرداری رایانه ای علل اقتصادی بسیار تاثیر گذارند زیرا از یک طرف فرد ۱ بزهکار با صرف هزینه اندک به سود زیادی بدست می آورد و از طرف دیگر در صورت وجود

کار و درآمد کافی و شرایط مساعد اقتصادی خود به خود درصد تمایل افراد به ارتکاب جرم کلاهبرداری کاهش میابد – با توجه به علل فرهنگی مذکور میتوان با تقویت فرهنگ جامعه چه فرهنگی دینی و ۲ جرایم رایانه ای را خصوصا کلاهبرداری رایانه ای را کاهش ، همچنین فرهنگ استفاده از رایانه داد که در این زمینه می توان نقش رسانه و فرهنگ سازی توسط آن را پر رنگ تصور کرد – در صورتی که راهها و روش های کلاهبرداران رایانه ای به همگان اطلاع رسانی گردد و ۳ راههای مقابله با آن واستفاده ایمن از رایانه به صورت عمومی آموزش داده شود این آموزش خود به خود باعث می شودتا با آگاهی مردم کمتر مجرمین بتوانند این جرم را انجام دهند.

علت اصلی جرم کلاهبرداری رایانه ای ، پایان

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما