کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

خانه > دعاوی حقوقی  > تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع :

اذن در انتفاع فقط موجب اباحه انتفاع میشود نه حق انتفاع میتوان اینگونه بیان داشت که اذن در انتفاع جنبه غاصبانه را از تصرفات یک شخص در مال دیگری برداشته و آن را مباح کرده و دیگر غصب و ضمان آور نمیباشد اما باید توجه داشت که به وی حق بهره برداری نمی دهد.

در تعیین عقد یا ایقاع بودن این حق انتفاع و اذن در انتفاع باید گفت حق انتفاع به واسطه یک عقد به وجود آمده و اذن در انتفاع یک ایقاع است مثل عقد حبس

در این دو واژه اثر رجوع چیست؟

اگر مالک در اذن در انتفاع حق رجوع را از خود ساقط نکرده باشد در این صورت اذن در انتفاع از سوی مالک قابل رجوع میباشد اما در حق انتفاع به جز مورد حبس مطلق از سوی مالک قابل رجوع نیست.

تفاوت حق انتفاع  با اذن در انتفاع

اگر دارنده اذن در انتفاع و حق انتفاع فوت کند چه می شود؟

اگر دارنده حق انتفاع فوت شود ممکن است در برخی موارد حق فوق باقی بماند پس در آن موارد حق فوق به وراث میرسد مانند حبس موبد اما باید توجه داشت در از آنجایی که اذن در انتفاع قایم به شخص است اگر شخص ماذون فوت کند اذن ساقط می شود.

لظفا در صورت نیاز به وکیل حقوقی با ما در تماس باشید.

 

آیا میتوان مال را در حق انتفاع و اذن در انتفاع انتقال داد؟ اگر در حق انتفاع مال را انتقال دهید حق انتفاع به قوت خود باقی میماند ولی اگر ملکی که در آن اذن در انتفاع وجود دارد انتقال داده شود چون مالک جدید اذن در انتفاع نداده اذن نیز ساقط میشود.

اگر شخصی که به دیگران حق انتفاع واگذار کرده فوت شود حق واگذار شده به قوت خود باقی میماند مگر در موارد خاصی که حق انتفاع به مدت عمر مالک است یا در حبس مطلق اما اگر شخصی که به دیگران صرفا اذن در انتفاع داده فوت شود این اذن زایل میشود.

نویسنده : کارشناس حقوقی ، زهرا رنجبر

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت سوال و یا نیاز به مشاوره حقوقی با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما