کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

بررسی مرگ شیرین یا اتانازی

خانه > کیفری  > بررسی مرگ شیرین یا اتانازی

بررسی مرگ شیرین یا اتانازی

بررسی مرگ شیرین یا اتانازی

بررسی مرگ شیرین یا اتانازی

    مرگ شیرین یا اتانازی مرگ از روی طرح‌ها مسئله‌ای است که از مدت ها پیش مورد توجه قرار گرفته و امروزه هم در برخی کشورها توجه زیادی به آن می شود. این نوع از مرگ بیشتر در بحث پزشکی مطرح می گردد و کسانی که در معرض این نوع از مرگ ( یا قتل )  قرار دارند بیشتر بیماران لاعلاج یا افرادی هستند که از یک بیماری شدید روحی ( افسردگی حاد، آلزایمرو….) رنج می‌برند و ممکن است که با رضایت خود از افرادی مثل پزشکان معالج یا پرستاران یا افراد خانواده خود و …. بخواهند که به آنها در مردن کمک و یاری کنند.

 

تاریخچه اتانازی

 

      این مسئله و بحث در مورد اصول اخلاقی و قانونی بودن مرگ شیرین ( داوطلبانه ) یا اتانازی بیشتر در نیمه آخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم مطرح گردید. بسیار قوی قبل از آن رومی ها و یونانیان باستان اعتقاد داشتند که نباید به هر قیمتی زندگی را حفظ کرد و بر اساس همین اعتقاد نسبت به خودکشی افراد که امیدی به بهبودی آنان وجود نداشت نرمش نشان می‌دادند.

 

در صورت نیاز به وکیل حقوقی با ما در تماس باشید.

 

اتانازی در سوئیس

 

ولی تنها در صد سال اخیر توجه جدی به موضوع مرگ شیرین یا اتانازی شده است و برخی درصدد آن ها هستند که آن را قانونی کنند برای مثال سال‌ها است که در کشور سوئیس مسئله کمک به خودکشی تحت شرایط خاص شکل قانونی به خودش گرفته است، اما هنوز بسیاری از جوامع با این مسئله مخالف هستند و آن را خلاف اصول اخلاقی و قانونی می دانند  از جمله کشور خودمان  ایران که این نوع از مرگ ( قتل )  را بر خلاف شرع و قانون و اخلاق می‌داند و به طور جدی با این مسئله برخورد می‌کند و آن را از نوع قتل عمد و مستحق قصاص می داند.

 

 

 مفهوم مرگ شیرین یا اتانازی

 

در فرهنگ فارسی از اتانازی یا مرگ شیرین سخنی به میان نیامده است ولی در فرهنگ انگلیسی به فارسی  به معنی مرگ آسان مرگ یا قتل کسانی که دچار مرض سخت و لاعلاج اند  برای تخفیف درد آنها به کار رفته است واژه اتانازی در نوشته‌های فارسی اکنون به معنای بیمار کشتی طبی و سریع در مرگ مختصر و در مواردی هم به معنای مرگ آرام و آسان به کار برده می شود به هر حال اتانازی  به معنی مرگ شیرین مرگ خوب مرگ مطلوب قتل ناشی از ترحم مرگ سفید و …. مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین واژه اتانازی که ریشه آن از اصطلاح یونانی خوب و  راحت به معنای مرگ گرفته شده است و در معنای تحت الفظی به معنای مرگ خوب یا مرگ  راحت می باشد.

اتانازی یک اصطلاح عمومی است که بر اساس زمینه مورد استفاده معانی مختلفی را می‌توان از آن استنباط نمود از نظر لغوی این واژه بیانگر عملی است که در آن مرگ بیمار به شیوه ای صورت می گیرد که کمترین میزان رنج و عذاب را برایش به همراه داشته باشد.

 

نویسنده : کارشناس حقوقی ، امیر علی سلیمانی

لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل کیفری با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما