کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
فهرست
 

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

خانه > دعاوی حقوقی  > امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار :

   اگر طلبکار یا نماینده طلبکار ، از گرفتن طلب خوداری نمود ، بدهکار باید ، آن را به حاکم پرداخت نماید و از تاریخ پرداخت به حاکم نه تنها از پرداخت بدهی بری خواهد شد ، بلکه اگر خسارتی نیز به موضوع طلب وارد آید ، مسئولیتی متوجه بدهکار نخواهد بود .

   بعنوان مثال ، چنانچه موجر در پایان موعد قرارداد اجاره حاضر به تحویل خانه ی مورد اجاره از مستاجر نباشد ، مستاجر باید با تسلیم خانه به حاکم که در فرض ما شورای حل اختلاف می باشد ، به تعهد قانونی خود عمل نماید وگرنه فرض بر این است ،ة که به تعهد خود مبنی بر تسلیم مورد اجاره در پایان موعد ، عمل ننموده است . و ضامن خساراتی ست که از این رهگذر بر موجر و.ارد خواهد شد . ( خسارات تاخیر تادیه )

 

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

ج ۲ : بر این قاعده که گفتیم ۳ استناد وجود دارد :

۱ – به موجب م ۴۱۰ ق . ت اگر ضامن ، مبلغی را که بدهکار است ، بخواهد به مضمون له بپردازد ولی مضمون له از قبول آن خوداری می کند ، یا اگر طلبی که مضمون له داشته با وثیقه باشد .و مضمون له حاضر نباشد با وجود دریافت طلب از ضامن وثیقه را به ضامن بدهد ، ضامن فورا به خودی خود بری خواهد شد و نیازی به تسلیم مبلغ طلب به حاکم وجود ندارد ( اصل سرعت در خسارت )

 

در صورت نیاز به وکیل حقوقی با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

 

۲ – بر اساس ماده م ۶ ق . روابط موجر و مستاجر می توان اجاره بها را یا به شخص موجر یا نماینده او صندوق ثبت ، و بانکی که از طرف سازمان ثبت تعیین می شود بسپارد و همگی آنها در عرض یکدیگر می باشند . ( ح ۴ )

 

امتناع از قبول پرداخت توسط طلبکار

 

۳ – طبق م ۷۴۷ ق .م که در مبحث عقد کفالت می باشد شخصی که کفیل و یا متعهد است در مقابل مکفول له تعهد می نماید که مکفول را که به مکفول له بدهکار می باشد به شخص مکفول له ، تسلیم بدنی نماید ( خودش راتحویل دهد ) کفالت در فرض این ماده اگر کفیل مکفول را نزد مکفول له حاضر نمود ، و مکفول له از تحویل او خوداری کرد ، کفیل به ۲ شکل از تعهدی که بر دوش داشته ، بری خواهد شد .

نخست آنکه مکفول را نزد حاکم حاضر نماید . ( م ۲۷۳ )

دوم آنکه شاهدانی حاضر نماید که او مکفول را حاضر نمود ، ولی مکفول له از تحویل او خوداری می کرد .

 

نویسنده : کارشناس حقوقی ، لیلا عبادی

 

برگرفته از مجموعه مقالات تیم وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد لطفا در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما