کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
فهرست
 

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

خانه > کیفری  > نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض

نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض ، مفسد فی الارض

با توجه تشابهات بین جرم محاربه و افساد فی الارض اختلافاتی نیز بین این دو جرم به شرح زیر وجود دارد.

محاربه چیست ؟

۱ ) محاربه عبارت از کشیدن سلاح به قصد جان مال یا ناموس مردم یا ارعاب آنهاست ، در حالی که هر کس مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، نشر اکاذیب،  اخلال در نظم اقتصادی کشور، احراق و تخریب پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا شود مفسد فی الارض است .

۲ ) هدف جرم محاربه ایجاد ارعاب و ناامنی در محیط است در حالی که هدف در افساد فی الارض ، ایجاد اخلال شدید در نظم عمومی کشور،  ناامنی ورود خسارات به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی و یا سبب اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع می باشد.

۳ ) در محاربه ، عمل محارب موجب ارعاب ناامنی محیط است و این ناامنی فقط شامل ناامنی نظامی و انتظامی است که در افساد فی الارض امنیت اعم از امنیت انتظامی، فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی، اجتماعی و غیره ….است. هم چنین علاوه بر امنیت، افساد فی الارض  می‌توان از طریق برهم زدن سلامت جامعه اسلامی نیز تحقق یابد.

   ۴ ) تا قبل از تصویب قانون مجازات اسلامی ، تفاوتی از حیث اعمال مجازات و نحوه اجرای آن مشخص نبود اما قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ به این اختلاف عقیده پایان داد و مجازات محاربه را در حد محاربه تعیین کرد که انتخاب هر یکی از امور چهارگانه به اختیار قاضی است ولی مجازات مفسد فی الارض چنانچه در حد گسترده و وسیع باشد اعدام بوده و اگر دادگاه اخلال گسترده در نظم عمومی و ایجاد ناامنی ، ایراد خسارت عمده و یا اشاعه فساد و فحشا در حد وسیع و یا علم به موثر بودن اقدامات انجام شده را احراز نکند و جرم ارتکابی مشمول مجازات قانونی دیگری نباشد با توجه به نتایج زیان بار جرم حبس تعزیری درجه ۵ تا ۶ خواهد بود.

 

نویسنده : کارشناس حقوقی ، علی شریعتمدار

لظفا در صورت سوال در مورد مطلب نقاط افتراق محاربه و افساد فی الارض و یا نیاز به وکیل کیفری با موسسه حقوقی حامی در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما