کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
فهرست
 

منع اقاله به ایقاع ماذون

خانه > دعاوی حقوقی  > منع اقاله به ایقاع ماذون

منع اقاله به ایقاع ماذون

اقاله به ایقاع ماذون

منع اقاله به ایقاع ماذون :

 اقاله به ایقاع ماذون واقع نمی شود . یعنی یکی از ۲ طرف قرارداد مانند بایع نمی تواند به طرف دیگری که در مثال ما مشتری است اذن دهد که اگر خواست قرارداد را اقاله نماید . ( اذن ایقاع است )

اما اقاله به صورت معامله با خود امکان پذیر است . ( م ۱۹۸ ) . به این معنا که یکی از ۲ طرف قرارداد می تواند به طرف دیگر وکالت جهت اقاله دهد . ( وکالت جهت اقاله صحیح است )

 

مثال اقاله به ایقاع ماذون

    بعنوان مثال بایع به مشتری ” وکالت ” جهت اقاله قرارداد بیع دهد . که در این صورت مشتری هنگام اقاله هم وکیل بایع است و هم اصالتا از طرف خود قرارداد را بر هم می زند ( یعنی ۲ اراده وجود دارد ) ( ح ۶ م ۲۳۸ و ح ۲   ۲۸۴ )

از آنجا که اقاله قرارداد است ، تمامی شرایط صحت معاملات که در ماده “۱۹۰” قبلا گفتیم ، در اینجا نیز صادق است . یعنی قصد طرفین و رضای آنها ، اهلیت طرفین ، موضوع معین که مورد معامله است . مشروعیت جهت اقاله و مواردی از این دست .

تلف حکمی ( ح۲ م ۲۸۶ )

     چنانچه تلف حکمی باشد یعنی مال فروخته شده به خریدار موجود باشد ولی بعد از اقاله مانعی در سر راه باز گرداندن آن به فروشنده وجود داشته باشد ، مانند اینکه مبیع که خودرو یا گندم است توسط خریدار به شخص دیگری فروخته شده باشد ، ( بیع دوم ) و یا اینکه از خریدار به سرقت رفته باشد ، خریدار بعد از اقاله باید قیمت آن را در صورت قیمتی بودن یا مثل آن را درصورت مثلی بودن به فروشنده تسلیم کند . ولی بدلی که در اینجا داده می شود ، بدلی قطعی است .

 

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

 

یعنی اگر بعد از پرداخت مثل یا قیمت ، قرارداد بیع دوم فسخ یا اقاله شد یا اینکه آن مال سرقتی ، پیدا شد ، فروشنده نمی تواند از خریدار بخواهد که ماشین یا گندم را به او برگرداند و او نیز مثل یا قیمت دریافتی از خریدار به خریدار برگرداند با بدل حیلوله فرق دارد  . ( توقیف قانونی عیب حکمی است )

در بدل حیلوله ، اگر مال وجود داشته باشد به مالک رد می شود ، و مالکیت او نسبت به مثل یا قیمت متزلزل است .

 

   عیب واقعی :

در صورتی که مبیع در دست خریدار ، قبل از اقاله معیوب شده باشد ، مانند اینکه خریدار با ماشین مورد معامله تصادف کرده باشد و یا قسمتی از دیوار خانه خریداری شده در اثر زلزله تخریب شده باشد ، خریدار بعد از اقاله باید به فروشنده ارش ( یعنی تفاوت قیمت مال سالم و معیوب ) را بدهد . َ

نویسینده : کارشناس حقوقی ، لیلا عبادی 

در صورت سوال در مورد این مطلب و یا نیاز به وکیل حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما