کپی رایت 95-97 حامی داگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

88523496

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
فهرست
 

فروش مال غیر

فروش مال غیر

از آنجایی که فروش مال غیر را میتوان از دو منظر حقوقی و کیفری مورد بررسی قرارداد بنابراین با دو رویکرد فوق موضوع به تشریح مطلب خواهیم پرداخت.

 

رویکرد حقوقی فروش مال غیر

  • در کتاب قانون مدنی مواد ۲۴۷ الی ۲۶۳ در خصوص معامله به مال غیر بوده که با مداقه در مواد محرز و مسلم است که امکان معامله برای مال دیگری مگر به عنوان ولایت و یا وصایت و یا وکالت جایز نبوده فلذا در صورتی که فردی از جانب دیگری حال وی را مورد معامله قراردهد.
  • اصطلاحاً این معامله فضولی بوده و تا زمانی که صاحب مال انرا بنحوی از قبل (لفظ یا فعل ) که دلالت بر امضا و تایید نداشته باشد اجازه ندهد آن معاماه غیر نافذ خواهد بود در این خصوص مال مورد معامله اعم از آنکه عین یا منفعت و با کلی بر زمه که متعلق به صاحب مال باشد محقق میشود .

حال فرض بگیریم که معامله فضولی را در تصرف و اختیار متعامل قرار میدهد در فرضی که مالک اصلی این معامله را تنفیذ نکند تکلیف منافع استیفاء شده چه میباشد؟و ازچه فرد یا افرادی قابل مطالبه می باشد؟ در پاسخ به این سوال ماده ۲۵۸ و ۲۵۹ قانون مدنی عنوان میکند در صورت اجازه یا رد مالک منافع مالی که مورد معامله فضولی قرار گرفته از روز عقد موثر خواهد بود .

و اگر این مال در تصرف متعامل باشد و مالک آنرا اجازه نکند متصرف ضامن عین و منافع مال خواهد بود یعنی متصرف نه تنها باید بدل آنچه را استیفا کرده بدهد . ضامن منافع تقویت شده در زمان خود در فرضی که این مال شده باشد ضامن منافع تقویت شده در زمان غاصبان بعدی نیز خواهد بود . مشتری یا متعامل نه تنها نسبت به اصل مال و منافع مدتی که  در تصرف و بوده ضامن است نسبت به هر رعیبی که در مدت تصرف وی نیز حتی در فرض عدم استیفا نیزمسئول خواهد بود .

ما هموراه در کنار شما هستیم موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

اگر در عقد بیع، مبیع یا ثمن معین، متعلق به غیر باشد و نمایندگی از جانب مالک برای معامله با آن وجود نداشته باشد، بیع فضولی محسوب شده و غیر نافذ است، خواه شخص برای خود معامله نماید( مثل غاصب و سارق) خواه برای مالک مبیع یا ثمن معامله کند. در صورت اجازه مالک بیع فضولی نافذ می شود و با رد مالک باطل می گردد.

ماده ۳۵۲ قانون مدنی در این باره بیان میدارد: بیع فضولی نافذ نیست مگر بعد از اجازه مالک بطوری که در معاملات فضولی مذکور است.  بیع در صورتی فضولی است که فروشنده بخواهد عین معین متعلق به غیر را برای مالک یا خود بفروشد ولی اگر مال کلی را  بدون قید تعلق به دیگری در حالی که مالک هیچ یک از مصداق های آن نیست بفروشد، یا تعد کند که عین متعلق به دیگری را از او بخرد و بفروشد، بیع فضولی محسوب نمی شود.

 

برای گرفتن وکبل حقوقی فروش مال غیر و مشاوره حقوقی با موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد در تماس باشید.

 

بنابر این باید توجه نمود که در معاملات در خصوص سمت شخص طرف معامله میبایست دقت نموده و در ابتدا اسناد هویتی فرد معامله کننده و یا در صورتی که بر وکالت یا نمایندگی از طرف مالک اقدام به معامله مینماید  با مدارک ابرازی در خصوص معامله بررسی شود تا از عواقب ناشی از فروش مال غیر در امان باشند.

فروش مال غیر از منظر کیفری

 

عنوان مجرمانه فروش مال غیر در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده استو مقنن با تعریف جرایم و مجازات بدنبال شناساندن آن به افراد جامعه می باشد. مقنن بیان نموده که کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است، به نحوی از انحاء عینا یا منفعتا بدون مجوزقانونی به دیگری منتقل کندکلاهبردار محسوب و مطابق ماده ۲۳۸ قانون مجازات اسلامی محکوم می شودو انتقال گیرده ای که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد.

اگر مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گینده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره ثبت یا دفاتر اسناد رسمی تسلیم ننماید معاون جرم محسوب خواهد شد که همانطور که مستحضرید برای محقق شدن یک جرم ۳ عنصر مادی، روانی و قانونی باید محقق شود که با احراز این سه عنصر جرم محقق شده و مطابق قانون فرد خاطی مستحق مجازات خواهد بود.

 

 

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

در کمترین زمان پاسخگو شما هستیم .... موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد

آیا نیاز به کمک دارید؟

تماس با ما