کپی رایت 95-97 حامی دادگستر ساعد.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

26712426

تماس برای مشاوره رایگان

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
فهرست
 

از ازدواج تا طلاق ۵

خانه > خانواده  > از ازدواج تا طلاق ۵

از ازدواج تا طلاق ۵

ادامه بحث مهریه

در ادامه مبحث مهریه ( ازدواج تا طلاق ۴ )  لازم است در مورد ضرب المثل فوق الذکر صحبتی داشته باشیم. متاسفانه بعضا یا اکثرا در جلسه ای که صحبت تعیین مهریه ، شرایط عقد و چگونگی مراسم ازدواج بین خانواده های دختر و پسر تشکیل می شود که در اصطلاح عامه به بله برون متداول است، در مسئله ذکر شده بیشتر شبیه یک مبارزه خانوادگی و لفظی عمل می شود ، به نحوی که خانواده دختر احساس می کند، اگر برای مثال ۱۰۰ سکه را به ۲۰۰ سکه تبدیل کند به فتح بزرگی در این جنگ تشبیهی نایل شده و خانواده پسر نیز احساس می کند اگر ۲۰۰ سکه را به ۱۰۰ سکه برساند به این فتح بزرگ رسیده است. در صورتی که اگر واقع بینانه نگاه کنیم مهریه ای که در شرع، قانون و عرف جامعه مرسوم است ارزش ریالی و اعتباری برای زن نیست که بالا بودن یا پایین بودن آن موجب، بالارفتن ارزش یا پائین آمدن ارزش یک زن شود.

هدف اصلی از تعیین مهریه را می توان به این دلیل دانست که اگر خدای نکرده زندگی زناشویی به علت مرگ یا طلاق تمام شد و یا زن در حین زندگی مشترک در جهت مسایل شخصی خود نیازمند مبلغی وجه نقد گردید بتواند در حیطه وظایفش با حفظ حدود و اختیارات خود به این امور رسیدگی کند و دچار مشکلات مالی نگردد و در صورت جدایی، زن بتواند از نظر حیثتی و شرافتی در جامعه دچار افت فحاشی نشود. گاهی اوقات می بینیم وقتی مردی به خاستگاری زنی می رود خانواده مرد با آوردن این دلیل که چون پسرشان جوان است و خودش باید مهریه را پرداخت کند و این توانایی را ندارد سعی می کنند که مثلا مهریه را کم کنند. در اینجا لازم است توصیه ای برای دختران و پسران در حال ازدواج داشته باشیم و آن این است که زندگی زناشویی چیز دیگری است، چیزی که در مقالات اول از ازدواج تا طلاق به آن اشاره کردیم و تعیین مهریه همانطور که شرایطش را گفتیم، پشتوانه یک زندگی زناشویی نیست و تحکیم زندگی زناشویی به بالا بودن یا پایین بودن مهریه ارتباطی ندارد.

تحکیم زندگی زناشوییبه بالا بودن یا پایین بودن مهریه ارتباطی ندارد…  ادامه دارد …

* برداشت شده از مجموعه مقالات دکتر اسماعیلی ، مدیر عامل موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد *

در صورتی که در مورد این مطلب هرگونه سوالی دارید ، وکلای موسسه حقوقی حامی دادگستر ساعد ، آماده ی پاسخگویی به شما هستند ، لطفا با ما تماس بگیرید.

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

Call Now Buttonتماس با ما